Lokalne TemePozitivno VisokoProfesor Ganić čovjek zbog kojeg će visočka pečenica biti zaštićena: Trebamo biti...

Profesor Ganić čovjek zbog kojeg će visočka pečenica biti zaštićena: Trebamo biti ponosni, to je dio našeg identiteta

Posljednjih nekoliko dana bosanskohercegovački mediji su preplavljeni informacijom koju je iznijela Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine o brendiranju određenih prehrambenih proizvoda sa područja naše zemlje. Jedan od navedenih proizvoda je i visočka pečenica. Naime, već dugi niz godina, na ovom izuzetno zahtjevnom projektu istrajava naš sugrađanin prof. dr Amir Ganić, vanredni profesor Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Profesor Ganić, sa Katedre za tehnologiju proizvoda animalanog porijekla, za Visoko.co.ba pojasnio je najbitnije detalje kompletne hronologije projekta.

“Ideja da se “Visočka pečenica” zaštiti rođena je još prije više od desetak godina. Vjerovatno je ona plod one čuvene Andrićeve maksime „da je čovjek dužan svome zavičaju“. Kada se pogleda sa ove vremenske distance, vjerovatno je to, na neki način, bila i moja životna obaveza. Potičem iz porodice koja se generacijama bavi ovom djelatnošću (tradicionalna proizvodnja suhomesnatih proizvoda). Također, pripadam onoj skupni ljudi koji posjeduju možda i prenaglašen lokalpatriotski naboj. Uz sve to, spletom okolnosti, iako u takav pristup ne vjerujem, moj posao je na najdirektniji način vezan za ovu problematiku. Moja kompletna naučna karijera je naslonjena na oblast obrade i prerade mesa, pri čemu mi je najuža specijalnost tehnologija suhomesnatih proizvoda. S toga je, sada sam sasvim siguran, moja obaveza bila da na neki način dam značajniji doprinos sveukupnosti koja se zove “Visočka pečenica” i sve ono što se vezuje za istu. Kompletan svoj trud i angažman oko projekta ostavljam u amanet onima kojih se ovo najviše tiče”, kazao je profesor Ganić za naš portal.

BiH će uskoro zaštititi visočku pečenicu, dobit će oznaku geografskog porijekla

Najvažniji dokument u cjelokupnom projektu zaštite nekog proizvoda je tzv. proizvođačka specifikacija. Agencija za sigurnost hrane je na svojoj zvaničnoj web adresi objavila ovaj dokument za visočku pečenicu.

“Da bi se mogla izraditi specifikacija proizvoda, neophodno je posjedovati mnoštvo parametara, od onih općeg karaktera (demografski, geografski i sl.), do onih najbitnijih, tehnološko–kvalitativnih, koji se eksplicitno odnose na sam proizvod. Kako bi se ovi posljednji obezbijedili, neophodno je bilo izvršiti brojna naučna istraživanja. S druge strane, da bi ste se bavili naučnoistraživačkim radom, pogotovo u oblasti nauke kojoj pripada moja struka, neophodna su značajna finansijska sredstva. Imajući u vidu prethodno, još 2008. godine, pripremio sam aplikaciju projekta Izrada priručnika i provođenje procedure za dobijanje oznake izvornosti ili geografskog porijekla” prema federalnom minstarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koji se ticao pionirskih istraživanja na “Visočkoj pečenici”. Resorno ministarstvo je prepoznalo važnost projektnih aktivnosti i podržalo je projekat. Rezultati istraživačkog rada na pomenutom projektu su rezultirali brojnim naučnim radovima koji su publikovani u domaćim i međunarodnim naučnim časopisima. Također, brojne su domaće i međunarodne konferencije na kojima su, kroz radove, saopšteni rezultati istraživanja projekta. Pored toga, značajan broj odbranjenih diplomskih i magistarskih radova studenata su plod istraživanja na ovom projektu. Također, s ponosom mogu kazati da je u fazi izrade i jedna doktorska disertacija na Fakultetu, čiji sam mentor, koja za predmet istraživanja ima upravo ‘Visočku pečenicu'”, dodao je profesor Ganić.

Tokom 2015. godine profesor Ganić pripremio je i sljedeću projektnu aplikaciju, ovog puta prema Vladi ZDK, te je resorno kantonalno ministarstvo pomoglo istraživačke aktivnosti u vezi sa visočkom pečenicom. A sve aktivnosti su realizirane posredstvom Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je kao naučna institucija garantirao tačnost u ovom projektu.

“Istovremeno, pokrenute su i aktivnosti oko reoživljavanja nekada davno formiranog udruženja “ViPS”. U ovom dijelu značajan doprinos dale su nadležne općinske službe (tada općine Visoko), pri čemu bih posebno istakao nemjerljive zasluge  Suade Koljenović, Adija Pašalića, Amire Đafić i drugih. U samom početku, primjetna je bila skepsa kod prerađivača mesa, u smislu reoživljavanja udruženja, a u kasnijoj fazi i samog postupka zaštite proizvoda. Međutim, vremenom je rad udruženja oživljen, broj članova je rastao, tako da su bili i formalno-pravno ispunjeni uslovi da se uputi zahtjev prema nadležnom tijelu (Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine) odgovornom za dobijanje oznake geografskog porijekla za “Visočku pečenicu”. U ovoj fazi, vrijedi istaknuti i značajan doprinos Dragana Brenje, zamjenika direktora ove agencije, u pogledu davanja određenih smjernica u samom postupku izrade specifikacije i apliciranja prema Agenciji.

U ovoj cjelokupnoj priči, koja traje već dvanaest godina, najbitnije je istaknuti da će, sasvim je izvjesno i realno, “Visočka pečenica” dobiti oznaku zaštićenog geografskog porijekla na nacionalnom nivou. Pored toga, aktivnosti će biti nastavljene i u narednom periodu kako bi, u dogledno vrijeme, bile ispunjene i pretpostavke da”Visočka pečenica” dobije zaštićenu oznaku i na nivou Europske unije”, istaknuo je profesor Ganić.

Pored projekta zaštite “Visočka pečenica”, koji je skoro doveden do kraja, profesor Ganić nesmanjenim intenzitetom nastavlja aktivnosti na zaštiti još jednog tradicionalnog mesnog proizvoda visočkog kraja, o čemu će, kako nam je kazao, više detalja biti poznato u narednom periodu.

“Projekat zaštite “Visočke pečenice” je nešto na čemu svi skupa, kako oni koji su na najdirektniji način učestvovali u njemu i dali svoj doprinos, tako i oni drugi, trebamo biti ponosni, jer je to dio naše, visočke tradicije, kulture, običaja i na kraju, zašto ne reći i dio našeg identiteta”, zaključio je profesor Ganić.

 

Visoko.co.ba/Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE