BiHPromoviran novi broj časopisa 'Radovi Filozofskog fakulteta'

Promoviran novi broj časopisa ‘Radovi Filozofskog fakulteta’

Centar za historijska istraživanja (CeHIS) Filozofskog fakulteta u Sarajevu organizirao je danas promociju časopisa Radovi Filozofskog fakulteta (Historija, Historija umjetnosti, Arheologija), koji pripremaju nastavnici i saradnici Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Publiku je pozdravio dekan Fakulteta prof. dr. Muhamed Dželilović nakon čega su promotori govorili o novom, šestom, broju toga časopisa.

Prodekanesa za naučno-istraživački rad i međunarodnu akademsku saradnju doc. dr. Selma Đuliman zadovoljna je zbog saradnje sa nastavnicima i saradnicima Odsjeka za historiju i Centra za historijska istraživanja (CeHIS) naglasivši da su razvojna linija i planovi za unaprjeđenje naučno-istraživačkog rada cilj kojem svi na Filozofskom fakultetu trebaju težiti.

Predsjednik Vijeća Odsjeka za historiju i urednik časopisa prof. dr. Amila Kasumović prezentirala je iskustva u dosadašnjem radu i pripremi časopisa te se osvrnula na saradnju s Bibliotekom Filozofskog fakulteta u kreiranju razvojnog projekta indeksiranja časopisa koje objavljuje Filozofski fakultet u Sarajevu o čemu je govorila i Nadina Grebović Lendo, šefica Biblioteke.

Voditelj Centra za historijska istraživanja i jedan od promotora časopisa dr. Amir Duranović naglasio je da je časopis otvoren za iskusne istraživače, ali i za mlade saradnike, asistente, postdiplomce i doktorande jednako kao što je i u tematskom smislu otvoren za savremene pristupe historijskim istraživanjima, ali i istraživanjima iz oblasti arheologije i historije umjetnosti.

– O tome svjedoči i ovaj broj časopisa jer je stručna publika, ali i šira javnost, u ovom broju u prilici čitati tekstove o poznavanju antičkih amfora pronađenih na teritoriju Bosne i Hercegovine, Onogoštu u srednjem vijeku, mjestu i ulozi Jelice Belović Bernadzikowske u historiji BiH, poznavanju historije Roma u Bosni i Hercegovini, lokalnoj historiji na primjeru Srba u Zavidovićima 1918-1941, o korespondenciji između fra Dominika Mandića i Muhameda Tajiba Okića te načinima na koji udžbenici historije prezentiraju rat u Bosni i Hercegovini 1992-1995. godine – naglasio je.

 

Visoko.co.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE