SportNogometPrva liga FBiH: NK Bosna proljetni dio sezone otvorila remijem: NK Bosna...

Prva liga FBiH: NK Bosna proljetni dio sezone otvorila remijem: NK Bosna – HNK Čapljina 0:0

KRAJ UTAKMICE:  I glavni sudija Crnkić označio je kraj utakmice 16. kola Prve lige Federacije BiH na Gradskom stadionu Luke u Visokom, u okviru koje su se sastale ekipe NK Bosna i HNK Čapljina. Utakmica je završena rezultatom 0:0, te je sigurno da Visočani ne mogu biti zadovoljni ovim remijem kojim su otvorili proljetni dio sezone, posebno jer je riječ o direktnom konkurentu. Nakon ovog kola ekipa iz Čapljine i dalje na tabeli ostaje jedno mjesto iznad Bosne i ništa konkretno se ne mijenja.

Prvo poluvrijeme utakmice Visočani su odigrali poprilično nervozno i očajno, ali su ipak uspjeli kreirati nekoliko izglednih prilika da preokrenu rezultat u svoju korist, što su u nekoliko navrata činili i gosti iz Čapljine, ali nije bilo promjene rezultata.

Na samom startu drugog dijela, iako su igrači Bosne krenuli dosta odlučnije i ofanzivnije u nastavku, desila se prekretnica kada je Hasanhodžić zbog psovke upućene sudiji kažnjen crvenim kartonom. Tako je od 52. minute visočka Bosna igrala sa igračem manje na terenu, što im nije smetalo u kreiranju još više prilika i prostora za igru, ali im je to na kraju otežalo kompletan posao jer sve te prilike nisu urodile plodom i utakmica je završena bez golova.

NK Bosna Visoko će u narednom kolu, ukoliko ne bude nikakvih promjena, u subotu 12. marta gostovati u Goraždu, kod istoimene ekipe koja se nalazi na devetoj poziciji tabele. Sama utakmica bi trebala, kao i sve ostale u narednom 17. kolu, početi u 15:00 sati.

Završene su utakmice i na ostalim terenima Prve lige Federacije BiH, barem kada je riječ o utakmicama koje se igraju danas, te su na ovim utakmicama postignuti sljedeći rezultati:

Podgrmeč – Orašje 0:0

Jedinstvo – Bratstvo 3:0

Radnički – GOŠK 0:0

Zvijezda – Goražde 2:1 i

Metalleghe – Novi Travnik 3:1.

Do kraja 16. kola ostalo je da se odigraju dvije utakmice, koje su na programu sutra također od 14:30 sati, a u njima se sastaju:

Branitelj – Sloga Ljubuški i

Rudar Kakanj – Budućnost.

90’ – Obje ekipe u Visokom i dalje bez ideje, te se čini kako će ova utakmica završiti bez golova. U toku je posljednji minut utakmice, a Crnkić je utakmicu produžio još čitave četiri minute.

Na terenima u Jajcu i Gradačcu je došlo do promjene, te je tako u 80-oj minuti utakmice Ramić u redovima Novog Travnika zaradio crveni karton. Pet minuta kasnije Metalleghe to koristi i postiže novi pogodak za rezultat 3:1. Strijelac za Metalleghe ovog puta Radulović.

Na terenu u Gradačcu domaća Zvijezda uspjela je u posljednjoj minuti regularnog toka postići pogodak za rezultat 2:1, a Doljančić koji je postigao pogodak mogao bi biti gradačački junak ovog vikenda.

85’ – Pet minuta je ostalo do kraja regularnog toka utakmica, a Bosna danas čini se ima problema sa kartonima gotovo svih igrača koji su u igru ušli kao izmjene. Nakon što je Hasanhodžić sedam minuta po ulasku u igru zaradio crveni karton i Prutina, koji je ušao prije šest minuta, dobija žuti karton. Druga je ovo javna opomena sudije Crnkića za igrače visočke Bosne.

79’ – Ofanziva domaćih ostavila je priliku za igrače Čapljine da istrče kontranapad i ugroze Bekanov gol. Ipak Raguž nije bio previše uspješan, te nakon njegovog udarca lopta odlazi preko gola.

Odmah nakon ovog prekida izvršena je i nova, treća i posljednja izmjena u redovima domaćeg tima, a na teren je istrčao Prutina koji će zamijeniti danas solidnog Čivu.

Pred nama je posljednjih deset minuta regularnog toka utakmice.

77’ – I dalje traje ofanziva Bosne, koja pokušava pred sami finiš utakmice da postigne pogodak koji bi mogao biti vrijedan i pobjede u ovoj utakmici. Handžić je svojim udarcem pokušao da ugrozi gol Čapljine, ali Buntić je začarao danas mrežu svog gola.

Nema promjena ni na ostalim terenima.

74’ – Ponovo dobra prilika za Bosnu, a ovog puta sjajno je šutirao Čiva, no danas odličnu utakmicu igra i golman gostiju Buntić, koji ponovo spašava gol svoje ekipe dobrom odbranom.

72’ – Trener gostiju, Borovac je izvršio upravo prvu izmjenu u redovima Čapljine. Na teren je istrčao Mahić, dok će Pervan odmarati u preostalih 20-ak minuta utakmice.

69’ – U ovim trenucima najbolja šansa za visočku Bosnu. Mujezinović je pokušao centaršutom uposliti nekoga od domaćih igrača, ali je Rajić, igrač Čapljine u pokušaju da intervenira uputio šut na svoj gol. Na sreću gostiju lopta pogađa stativu, te je ovim Čapljina spašena od autogola i zaostatka.

Ipak, primjetno je da Bosna igra u nastavku bolje, čak i sa igračem manje na terenu.

66’ – Novi, drugi po redu, žuti karton dosudio je sudija Crnkić za igrače Čapljine. Ovog puta start za javnu opomenu načinio je Raguž, zbog čega dobija žuti karton.

A u ovim trenucima na terenu stadiona u Jajcu ekipa Novog Travnika uspjela je smanjiti svoj zaostatak. Nakon izvedenog kornera i gužve u šesnestercu Metalleghea efikasan šut je uputio Gavrić, čime je rezultat postavljen na 2:1.

Na ostalim terenima Jedinstvo vodi protiv Bratstva i dalje sa 3:0, dok u Gradačcu Zvijezda i Goražde i dalje igraju 1:1. Na ostalim utakmicama i dalje nema golova.

62’ – Kao da je odsustvo jednog igrača dalo dodatnu motivaciju domaćim igračima, te Bosna igra mnogo bolje u nastavku utakmice. U ovim trenucima Čiva je pokušao ugroziti gol Čapljine, ali nakon njegovog udarca lopta odlazi nekoliko centimetara od gola, te rezultat ostaje 0:0.

Ni na ostalim terenima u Prvoj ligi FBiH nema promjena u nastavku.

Ali pored utakmice Prve lige FBiH od 15:00 sati počele su i utakmice Premijer lige BiH, te su ovim trenucima na svim utakmicama u toku pauze zbog poluvremena. To je prava prilika da vam donesemo rezultate sa ovih utakmica, koji glase ovako:

Drina – Slavija 1:0

Mladost – Vitez 0:0

Olimpic – Borac 1:0

Travnik – Rudar 0:0

Velež – Željezničar 0:0.

Također, vrijedi napomenuti da posljednja današnja utakmica u Premijer ligi BiH početi u 17:00, a u okviru te utakmice na stadionu Koševo sastaju se Sarajevo i Čelik u derbiju kola.

58’ – Uprkos manjku igrača na terenu Bosna nastavlja da prijeti, a ovog puta veoma lijep i pristojan šut uputio je Mujezinović, no lopta odlazi malo iznad gola, što je ponovo nedovoljno za promjenu rezultata.

52’ – Sedam minuta nakon ulaska u igru Hasanhodžić, koji je na poluvremenu zamijenio Krajišnika u redovima visočke Bosne, zaradio je crveni karton. Crnkić je najstrožiju kaznu dosudio zbog psovke koju mu je uputio Hasanhodžić, te će Bosna do kraja utakmice igrati sa samo deset igrača na terenu, što će dodatno otežati zadatak izabranicima Faruka Dedića da na početku proljetnog dijela sezone dođu do pobjede protiv direktnog konkurenta Čapljine.

48’ – Već na samom startu drugog dijela igrači Bosne pokazuju odlučnost i želju da do kraja utakmice postignu pogodak koji će ih dovesti do pobjede na startu proljetnog dijela sezone. Zbog te odlučnosti domaći su izborili korner, nakon kojeg slijedi i prva prava prilika iz koje je gol mogao postići Jaganjac koji je glavom šutirao, ali i golman gostiju Buntić je na visini zadatka danas, te odličnom odbranom otklanja opasnost po svoj gol.

Drugi dio utakmica počeo je i na ostalim terenima u Prvoj ligi FBiH, ali nema značajnijih promjena u nastavku.

46’ – Počinje drugo poluvrijeme utakmice NK Bosna – HNK Čapljina u Visokom. Nakon što u prvom dijelu utakmice nijedna ekipa nije uspjela da napravi priliku iz koje bi postigla pogodak, nadamo se da ćemo u nastavku gledati golove na ovoj utakmici.

Na poluvremenu u redovima domaćih izvršene su dvije izmjene, pa tako je na teren umjesto Krajišnika istrčao Hasanhodžić, dok je Porču zamijenio Plakalo.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Završeno je prvih 45 minuta utakmice na Gradskom stadionu “Luke” u Visokom u kojoj su se, u okviru 16. kola Prve lige FBiH sastale ekipe NK Bosna i HNK Čapljina. Rezultat nakon prvog dijela utakmice glasi 0:0, a domaći igrači su, izuzev nekoliko prilika na početku utakmice, do sada pokazali jednu očajnu partiju. Mnogo problema na sredini terena i u odbrani kočili su Bosnu da istinski napadne i ugrozi gol gostujuće ekipe, ali ni gosti iz Čapljine nisu imali previše sreće, pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Zasad, najbolji igrač i heroj Bosne u prvom poluvremenu je svakako golman Bekan, koji se istakao sa tri sjajne odbrane, bez kojih bi Bosna sigurno bila u zaostatku.

I na ostalim terenima trenutno je u toku pauza, a prije kraja prvog dijela jedino je Metalleghe u Jajcu protiv Novog Travnika uspio napraviti senzaciju u samom finišu prvog poluvremena. Naime, u posljednje dvije minute domaći su uspjeli postići dva pogotka, a strijelci su bili Kovač i Dujković, te je tako sa 2:0 i završeno prvo poluvrijeme u Jajcu. Ostale utakmice nisu ponudile previše uzbuđenja, te rezultati glase:

Zvijezda – Goražde 0:0.

43’ – Dvije minute prije kraja regularnog toka vremena u prvom dijelu utakmice sudija Crnkić pokazuje drugi žuti karton na ovoj utakmici. Prvi je ovo karton za igrače Bosne, a zaradio ga je Jaganjac.

40’ – Gosti ponovo u prilici na pet minuta prije kraja prvog poluvremena. Ponovo je Jazvin imao priliku da svoju ekipu dovede u vodstvo, ali Bekan je zaista u sjajnoj formi i brani odlično na današnjoj utakmici. Nova njegova intervencija spasila je Bosnu od eventualnog zaostatka. Rezultat i dalje 0:0.

36’ – Desetak minuta ostalo je do kraja prvog poluvremena u Visokom, a domaća Bosna nakon solidne igre na početku utakmice pokazuje znake slabosti pred kraj prvog poluvremena. Najviše prostora gosti iz Čapljine dobijaju na sredini terena, gdje imaju prilike da pređu u fazu napda, ali ništa od ovog nije pomoglo nijednoj ekipi da promijeni rezultat.

Na ostalim terenima nema mnogo promjene, osim na utakmici u Bihaću gdje je Jedinstvo postiglo svoj treći gol, a strijelac je bio Burnić. Rezultat u ovom trenutku Jedinstvo – Bratstvo 3:0.

32’ – Nakon desetak minuta pauze i starta Rodina, zbog kojeg je zaradio žuti karton, Fazlagić je pokušao ugroziti gol gostiju iz slobodnog udarca. Ipak ovaj šut je išao direktno u golmana, te još jednom Buntić otklanja opasnost po gol Čapljine.

30’ – Glavni sudija na ovoj utakmici, Dino Crnkić pokazao je u ovim trenucima prvi žuti karton na utakmici Bosna – Čapljina. Rodin je načinio grub prekršaj, zbog čega je zaradio i javno upozorenje arbitra.

27’ – Na polovini prvog poluvremena Čapljina ponovo u prilici, šut je uputio Jazvin, ali lopta odlazi pored gola i opasnost po gol domaćih je ponovo otklonjena.

25’ – Gosti u Visokom sve opasniji kako odmiče vrijeme u prvom poluvremenu. Ovog puta u prilici bio je Raguž, koji šutira na gol gostiju, ali Bekan je ponovo na mjestu i sjajno brani ovaj pokušaj Čapljine.

U međuvremenu bihaćko Jedinstvo postiže novi pogodak, te trenutni rezultat glasi Jedinstvo – Bratstvo 2:0. Strijelac je ponovo bio Delić.

22’ – Bosna i dalje ima priliku da prva postigne pogodak na ovoj utakmici, te domaći igrači konstano napadaju, ali u ovom trenutku još uvijek bez pogotka koji bih doveo u vodstvo. Situaciju na terenu dodatno otežava jak vjetar, kao i činjenica da igrači Bosne napadaju uz vjetar, koji im ne omogućava efektivno korištenje svih prilika, zbog čega još uvijek nema promjene rezultata.

Ali na drugim terenima situacija se promijenila u prethodnim minutama, te je tako u Bihaću domaće Jedinstvo postiglo prvi gol na utakmici protiv Bratstva, a strijelac je bio Delić. Gradačačka Zvijezda uspjela je povesti protiv Goražda na domaćem terenu, ali uskoro slijedi i odgovor gostiju, te trenutni rezultat u Gradačcu glasi 1:1. Strijelac za Zvijezdu bio je Isanović, dok je za Goražde gol postigao Midžić.

18’ – Nakon potpune opsade koju je činila Bosna u dosadašnjem toku meča uslijedila je brza kontra gostiju iz Čapljine, te se iznenada u prilici našao Zukić koji je uputio šut prema golu domaći. Ali golman Visočana, Bekan siguran je i brani ovaj šut.

15’ – Prvih petnaest minuta utakmice između Bosne i Čapljine je iza nas i u ovim trenucima gosti su se potpuno povukli na svoju polovinu pred navalom visočkih nogometaša. Inicijativa domaćih bi mogla uroditi plodom uskoro.

10’ – Domaći ponovo prijete, sada šutem Porče, ali nažalost lopta prolazi iznad gola te i dalje nema promjene rezultata u Visokom. Ista situacija je i na preostalih pet utakmica koje se igraju danas u okviru 16. kola Prve lige FBiH, a rezultate na njima ćemo pratiti u okviru ovog prenosa.

5’ – Nema posebnih promjena na terenu u posljednjim minutama, stoga ćemo vam kazati početne sastave oba tima koji su danas istrčali na teren Gradskog stadiona “Luke” u Visokom.

Izabranici Faruka Dedića, predvođeni kapitenom Ahmetom Frljkom danas su: Bekan, Krajišnik, Jaganjac, Mujezinović, Handžić, Porča, Čulov, Fazlagić, Čiva i Tahiri, dok će na klupi svoju šansu čekati još i Čorbo, Plakalo, Prutina, Hasanhodžić, Karavelić, Muharemović i Kamy Ntankeli.

Za goste iz Čapljine na teren su, predvođeni kapitenom Ivanom Raičem istrčali: Buntić, Raguž, Pervan, Jazvin, Zubac, Pecelj, Ćosić, Zukić, Isić i Rodin, dok pomoćni trener Damir Borovac na klupi još ima rezerve u vidu Perića, Vukelje, Mahića, Bunoze, Cerovine, Jelčića i Prcea.

3’ – Na samom startu utakmice domaći tim je imao sjajnu šansu, a ovaj put je u prilici bio Handžić, koji je kasnio na Mujezinovićev centaršut i stoga lopta nije završila u mreži gostiju iz Čapljine. Odmah nakon ove prilike domaćih, slijedi još jedan pokušaj Čive, ali ovog puta lagan posao za golmana gostiju, Buntića.

1’ – I prije nekoliko trenutaka na Gradskom stadionu “Luke” u Visokom počela je utakmica između ekipa NK Bosna i HNK Čapljna. Utakmica 16. kola Prve lige Federacije BiH koja se odigrava u Visokom već na samom startu proljetnog dijela sezone donosi nam derbi kola, okršaj dva direktna protivnika, petoplasirane Čapljine i visočke Bosne koja se nalazi na šestom mjestu tabele.

Vrijeme u Visokom je prohladno i vjetrovito, sa velikim mogućnostima da će padati kiša, ali to ne bi trebalo pokvariti sam tok utakmice i atmosferu za oko 150 navijača domaćeg tima.nk bosna hnk capljina 1

_______________________________________________________________________

Nakon tromjesečne zimske pauze u Prvoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine danas počinje proljetni dio sezone u ovom drugostepenom nogometnom takmičenju u Bosne i Hercegovine. Liga, koja je posebno zanimljiva visočkoj nogometnoj publici jer se u okviru nje takmiče i visočki nogometaši, prvog dana proljetnog dijela sezone donosi čak šest utakmica. Među današnjim utakmicama će svakako sa najviše pažnje biti ispraćena utakmica između NK Bosna iz Visokog i HNK Čapljina iz Čapljine, koja je naznačena kao derbi 16. kola Prve lige FBiH.

Sve utakmice Prve lige FBiH danas počinju u 14:30 sati, pa će tako biti i sa utakmicom u kojoj Bosna dočekuje Čapljinu na Gradskom stadionu “Luke” u Visokom.

Ovaj derbi kola svakako će ponuditi dosta dobrog nogometa i borbe između oba tima, jer se radi o direktnim konkurentima, odnosno, o petoplasiranoj ekipi iz Čapljine i ekipi Bosne koja zauzima šestu poziciju tabele.

Bosna koja je pretrpila nekoliko promjena u zimskom periodu, kada je riječ o igračkom kadru, može biti zadovoljna igrom svoje ekipe u dosadašnjem dijelu sezone, ali je nastavak sezone u istom ritmu upitan, budući da su ekipu napustili neki od nosioca igre. Čabaravdić koji zbog povrede nije uspio završiti ni prvi dio sezone definitivno neće moći zaigrati za svoju ekipu do kraja ove sezone, a ekipu je napustio i Adnan Hodžić, koji se preselio u premijerligašku ekipu Mladosti iz Doboj Kaknja.

Sve ovo će itekako utjecati na ekipu iz Visokog, koja je u dosadašnjem dijelu sezone ostvarila sedam pobjeda i isto toliko poraza, kao i jedan remi, uz gol razliku 18:12. To je bilo dovoljno za 22 boda i šesto mjesto na tabeli Prve lige FBiH.

S druge strane gosti iz Čapljine su imali za jednu nijansu uspješniji prvi dio sezone, ali samo kada je riječ o izgubljenim utakmicama, jer su iz 15 utakmica upisali isti broj pobjeda kao i Bosna (sedam), ali su tek pet puta poraženi uz tri remija. Njihova gol razlika iznosi 21:17, a sve to je bilo dovoljno za 24 boda, dva više od Bosne, što ih je smjestilo na petu poziciju tabele.

No, drugi dio sezone će biti itekako zanimljiv jer sami vrh tabele uopće nije daleko u odnosu na sredinu tabele, kada je riječ o ostvarenim bodovima, jer prvoplasirani Metalleghe – BSI iz Jajca je uspio ostvariti tek 29 bodova, što daje priliku mnogobrojnim ekipama da u nastavku sezone uđu u borbu za titulu i prolazak u Premijer ligu BiH. A među ovim ekipama koje će se boriti za prvo mjesto, u nekoj viziji najvećih optimista, mogla bi se naći i visočka Bosna.

Sve ovo su dovoljni razlozi da visočki ljubitelji rukometa danas posjete Gradski stadion Luke, na kojem od 14:30 sati Bosna dočekuje Čapljinu. A za sve one koji nisu u prilici da posjete stadion u Lukama portal Visoko.co.ba donosi, kao i u prvom dijelu sezone, tekstualni prenos uživo sa terena, u okviru kojeg ćete moći pratiti razvoj igre utakmice koja se igra u Visokom.

Dakle, sportsku subotu danas u Visokom počinjemo da utakmicom Bosna – Čapljina, od 14:30 sati, nakon čega nas očekuju i utakmice košarkaške i rukometne ekipe iz Visokog, stoga je preporuka da pratite najnovija dešavanja iz svijeta visočkog sporta uživo samo na vašem omiljenom portalu Visoko.co.ba.