BiHRadost zbog Bajrama, tuga zbog prijedorskih žrtava i nesreće kod Zenice

Radost zbog Bajrama, tuga zbog prijedorskih žrtava i nesreće kod Zenice

Klanjanjem bajram-namaza, kojeg je u Sultan Ahmedovoj – Čaršijskoj džamiji u Zenici predvodio zenički muftija hafiz dr. Mevludin ef. Dizdarević, počelo je obilježavanje Kurban-bajrama u Zeničkom muftiluku.

Muftija Dizdarević, u svojoj prigodnoj bajramskoj hutbi, istakao je kako Bošnjaci danas slave zbog dolaska Kurban-bajrama, ali i tuguju sa porodicama ratnih žrtava iz Prijedora te poginulih u sinoćnjoj saobraćajnoj nesreći nadomak Zenice, u kojoj su, uoči Bajrama, živote izgubila tri, a još jedna osoba je teško povrijeđena te se nalazi na liječenju u Kantonalnoj bolnici Zenica.

-Danas žalujemo i sa porodicama ubijenih Bošnjaka, koji se danas ukopavaju u Prijedoru, a koji su ubijeni u početku genocida u Bosni i Hercegovini, 1992. godine- kazao je muftija Dizdarević.

Naravno, istakao je zenički muftija, “radujemo se i veselimo zbog Bajrama; zbog svih blagodeti koje nam Bajram sa sobom donosi”.

-Jedna od ideja Kurban-bajrama je ideja žrtvovanja za opće dobro. Ideja žrtvovanja je suprotna oholosti, egoizmu, samoljublju…idejama koje su imanentne čovjeku i protiv kojih se treba boriti.

Upravo tokom Bajrama, mi, ustvari, osnažujemo tu najplemenitiju i najljudskiju ideju, ideju žrtvovanja za opće dobro. Jer, ukoliko se ja, borim samo za sebe- nisam čovjek. Ja sam životinja i nešto gore od toga – poručio je muftija Dizdarević, koji je podvukao kako je čovjek „čovjekom u onoj mjeri i kapacitetu kojim se bori za druge ljude, opće dobro i zajednicu u kojoj živi“.

-Svim muslimanima i muslimankama upućujem iskrene čestitke povodom Kurban-bajrama, sa dovom Stvoritelju Uzvišenom da ispuni naše domove porodičnom toplinom, srećom i zadovoljstvom – istakao je muftija Dizdarević.

Tuzla: Centralna bajramska svečanost održana u džamiji ‘Kralj Abdullah’

Centralna  svečanost Muftijstva tuzlanskog povodom Kurban-bajrama održana je u džamiji “Kralj Abdullah” u Tuzli.

Bajram-namaz je predvodio  i hutbu održao muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović.

– Da su zahvalnost i poniznost pred Gospodarom svjetova, a plemenitost i odgovornost prema ljudima i svemu što je stvoreno, suštinske odlike čiste ljudske prirode, najsnažnije nas podučavaju i podsjećaju ibadeti naše vjere. Pored svakodnevnih ibadeta, u ovom blagoslovljenom mjesecu zul-hidždžetu, takav smisao nalazimo u propisima hadža i kurbana. Njihova važnost je neizmjerna za naš individualni, ali i porodični i društveni život i sudbinu. Već drugu godinu smo iskušani, kao rijetko kada u povijesti, jer zbog pandemije i ograničenog broja hodočasnika ne prisustvujemo blagoslovljenom skupu i hadžskim obredima na Arefatu i učasnim haremima Mekke i Medine.

Neka vam Allah Uzvišeni podari dobro zdravlje i uputi vas na djela koja će vas ispuniti neprolaznim zadovoljstvom i srećom.

Svima vama, povodom Kurban-bajrama, upućujem srdačne čestitke, s pozivom da našu bajramsku radost podijelimo sa svim ljudima – kazao je u svojoj bajramskoj čestitki muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović.

Bajram namaz u svim džamijama u Tuzlanskom kantonu klanjan je u 05.56 sati.

Muftija Kudić: Sjetimo se naših šehida iz Prijedora i molimo za Allahovu milost

Brojni vjernici u Unsko-sanskom kantonu su u svim džamijama i mesdžidima klanjali Bajram – namaz. Odlukom Vlade USK zbog kolektivne šehidske dženaze u Prijedoru proglašen je Dan žalosti, tako da će se vjernici u ovom dijelu BiH iz poštovanja prema žrtvama zločina iz 1992. godine danas suzdržavati od svečarske atmosfere.

Bajram – namaz u Gradskoj džamiji u Bihaću predvodio je Suad ef. Mahmutović, koji je vjernicima prenio i dio bajramske poruke bihaćkog muftije Mehmeda ef. Kudića.

– Ove godine prvi dan kurban-bajrama je i dan kolektivne dženaze za šehide Prijedora i doline Sane. Oni su ubijeni jer su bili različiti od svojih ubica; bili su dobri ljudi, bili su Bošnjaci, muslimani. Zato vas pozivam da se sjetimo naše nepravedno ubijene braće, da im klanjamo dženazu i na dostajnstven način ih ukopamo. Molim Allaha da nam podari takvaluk i očisti naše duše, te da nam ukaže svoju milost, kao što ju je ukazao Ibrahimu i porodici Ibrahimovoj – dio je bajramske poruke bihaćkog muftije Kudića.

Efendija Mahmutović naglasio je važnost ljudskih manira i lijepog ponašanja, obrazovanja, dostojanstvenosti i svjesnosti Allahovih odredbi, naročito u današnje vrijeme brojnih izazova za čovječanstvo. Podsjetio je i da se žrtvovanjem kurbana u prva tri bajramska dana vjernici odmiču od pohlepe, zavidnosti i nadmenosti.

Bajram-namaz klanjan širom Muftijstva goraždanskog 

Bajram-namaz jutros je klanjan u svim džamijama i mesdžidima na području Muftijstva goraždanskog.

Najviše vjernika tradicionalno okupilo se u gradskoj džamiji Kajserija u Goraždu gdje je bajram-namaz predvodio imam džamije Esad ef. Grabus, dok je hutbu održao glavni imam Medžlisa IZ Goražde Rasim ef. Džafić.

Muftija goraždanski Remzija ef. Pitić predvodio je prvi bajram-namaz u džamiji u goraždanskom naselju Mravinjac koja je nedavno dobila munaru, zahvaljujući vakifima iz ovog kraja. Izgradnju munare u potpunosti je finansirao Irfan Ratković iz ovog naselja

Sretan je što je, kako kaže, učinio hair, i što je na ovaj način uljepšao naselje na ulazu u Goražde.

-Sredstva planirana za obavljanje hadža preusmjerio sam u gradnju munare. Uradio  sam to  pred duše roditelja hadži Džemala i Habinete i brata Nijaza koji nisu među živima ali su prije tri i po decenije bili začetnici projekta da Mravinjac dobije mesdžid – kaže Ratković.

Na nivou Muftijstva goraždanskog danas je počela tradicionalna akcija kurbana, kroz koju se kurbani otkupljuju od povratnika, čime se pomaže njihov ostanak i opstanak na prostoru na kojem su se vratili,  dok se podjelom kurbanskog mesa pomažu udruženja, pojedinci  i svi oni kojima je potrebno.

– Kurban simbolizira spremnost na žrtvu i ličnu i kolektivnu  i naravno spremnost da se pomogne drugom. Poslanik a.s kaže  da čovjek za ovaj bajram  ne može ništa bolje učiniti od toga da zakolje kurban i podijeli na one kategorije koje su i predviđene – jedna trećina za siromašne, jedna trećina za komšije, bez obzira na vjeru i nacionalnost, i jedna trećina za sebe. Naravno, kurban treba dati onima kojima je najpotrebnije,  da ne bude samo razmjena između onih koji kolju kurban – podsjetili su iz Muftijstva goraždanskog .

Dostojanstveno dočekan još jedan Bajram u Srebrenici

Centralna bajramska svečanost u povodu Kurban-bajrama za područje Medžlisa Iskamske zajednice Srebrenica održana je u Bijeloj džamiji. Veliki broj vjernika je prisustvovao bajramskoj svečanosti, a Bošnjaci u Srebrenici su sa radošću dočekali još jedan Bajram.

Damir ef. Peštalić, glavni imam Medžlisa IZ Srebrenica u bajramskoj hutbi je poručio da je radost dostojanstveno dočekivati bajrame u Srebrenici.

“Moramo jačati naše veze u kojim ćemo obnoviti naša stara prijateljstva i steći nova. Svakog bajrama se podsjećamo na dužnosti prema našoj rodbini i komšijama. Držimo se naše vjere, čuvajmo naše običaje i tradiciju. Držimo se onoga što je među našim precima posebno bilo cijenjeno i vrijedno. Čuvajmo se da ne povrijedimo tuđe pravo, čast i dostojanstvo. Živimo našu vjeru na dobrobit svih ljudi. Neka nam Kurban-bajram vrati nadu u bolje sutra”, poručio je ef. Peštalić koji je na kraju uputio tradicionalnu bajramsku čestitku “Bajram šerif mubarek olsun”

Bajram-namaz je u Srebrenici, pored Bijele džamije, klanjan još i u Gornjim Potočarima, Sućesci, Osmačama, Osatu, Dobraku, Luci i Slapovićima.

Mostarski muftija pozvao vjernike da se ne predaju pošastima konzumerizma

Centralna manifestacija klanjanja Bajram namaza za područje Mostarskog muftijstva održana je u Krađoz-begovoj džamiji.

Bajram namaz predvodio je bajramsku hutbu održao mostarski muftija mr. Salem ef. Dedović, priopćeno je iz Mostarskog muftijstva.

U tumačenjima obreda hadža i kurbana kao primarnih vjerskih obaveza nastupajućih (blagdana) mubarek dana muftija Dedović je govorio o prirođenoj potrebi ljudske naravi da se oplemeni vrlinama dobročinstva koje, prije svega, mora sadržavati svijest o Bogu, humanosti i pojavnim vanjsko-društvenim posljedicama.

Podsjetio je da Kur'an stavlja akcent na iskrenost i čistotu namjere kao ključni kriterij islama za vrednovanje svih ljudskih djela. U tom nastojanju, dodao je, vjernici čiste svoju nutrinu od sebičnosti, oholosti, zavidnosti i licemjerstva.

„Bez obzira na uloge i funkcije u zemaljskom prolaznom životu, moramo se truditi da iza sebe ostavljamo lijepe tragove, a to su dobra djela, koja traju, jer je to ono što se kod Gospodara svjetova najbolje nagrađuje, pruža najbolju nadu i osigurava lijep spomen na nas i nakon preseljenja sa Ovoga svijeta“, naglasio je muftija Dedović.

Pozvao je vjernike da čuvaju porodične vrijednosti, da budu promotori društvene etike koja ne podilazi i ne predaje se pred pošastima konzumerizma, hedonizma i otužnog populizma.

„Danas imamo jedan potpuno izokrenut sistem vrijednosti gdje se bez truda, znoja i žrtve žele rezultati, postignuća i društvene privilegije. Gdje se sve želi sad i odmah, bez spremnosti da se iskazuje i živi vrlina sabura, zaboravljajući da se bez razbora i mudrosti ne mogu donijeti ispravne odluke, i da je nužno da se odmjeri i procijeni svako ozbiljno pitanje iz više različitih aspekata“, prokomentirao je.

Nametnuti ambijent pasivnosti i bezbrižnosti, kako je kazao, ne vodi dobru i stoga se mora promijeniti ta paradigma jer vjera od vjernika traži da čine dobro koliko god mogu, gdje mogu, da uvijek i samo doprinose općem prosperitetu a da nikada ne budu od onih koji odmažu tim procesima.

„Moramo se usmjeriti k tome da u svemu dajemo maksimum od sebe, a ne minimum napora i žrtve“, naglasio je muftija Dedović.

Uz konstataciju da je pandemija koronavirusa odnijela je dosta života, različitih životnih dobi, muftija je pozvao vjernike da se registriraju i odazovu na vakcinaciju koja se provodi.

„To je nužno i prijeki lijek u suzbijanju globalne kušnje s kojom smo iskušani. I stoga bi bez dilema i kalkulacija trebalo slijediti upute zdravstvene struke i primiti propisane doze vakcine“, poručio je muftija.

Na području Muftijstva mostarskog bajram-namaz klanjan je u 159 džamija i mesdžida u Mostaru, Jablanici, Konjicu, Prozoru, Glamoču, Livnu, Tomislavgradu, Ljubuškom, Čapljini, Stocu, Ljubinju, Trebinju, Bileći, Gacku i Nevesinju.

federalna.ba / Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE