BiHPolitikaRaspirivanjem retorike do prikrivanja ekonomskog stanja?

Raspirivanjem retorike do prikrivanja ekonomskog stanja?

Koji je cilj sastanka u Beogradu i ima li veze s nedavnim razgovorom Aleksandra Vučića i Metthewa Palmera, specijalnog predstavnika SAD-a za Zapadni Balkan, pitaju se analitičari u BiH. Očekivano, sastanak kod Vučića izazvao je reakcije u našoj zemlji.

Ono što se danas zove Republika Srpska nikada neće biti ništa drugo nego Bosna i Hercegovina i što prije shvate ovo u BiH i u Srbiji bit će mnogo lakše da se dođe do kompromisa, poručio je Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske.

– Ovo što pokušavaju da nemetnu konstantnu histeriju straha za svoj narod i za druge građane ostavlja drastične posljedice, jer, zapravo, građana i posla je sve manje. Investicije zadnjih godina u ovom entitetu gotovo da ne postoje. Ova politika koja se provodi najveću štetu proizvodi upravo građanima srpske nacionalnosti u ovom entitetu – ističe Saklić.

Denis Bećirović, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, poručio je da je glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo, a ne Beograd. Samim tim nejasno je kako se unutrašnji problemi BiH mogu rješavati u drugoj zemlji.

– Zbog toga smatram da je krajnje vrijeme da i međunarodni zvaničnici, ali i domaći organi vlasti najoštrije upozore Aleksandra Vučića da se prestane ponašati kao predsjednik “velike” Srbije. Zbog toga nismo u prilici da se posvetimo ekonomski i životnjim pitanjima u BiH jer još uvijek u nečijim glavama van BiH živi ideja o njenoj podjeli – poručio je Bećirović.

Sastanak je u BiH nametnuo pitanje o čemu se sve razgovaralo u Beogradu. Da li je Deklaracija SDA samo izgovor da bi Aleksandar Vučić pričao sa strankama o formiranju vlasti u BiH?

Podsjećamo, Aleksandar Vučić je prije pet dana obavio razgovor s Metthewom Palmerom, specijalnim predstavnikom za Zapadni Balkan.

– Mislim i da je u tom razgovoru između Palmera i Vučića dogovoreno da Vučić pokuša na neki način da napravi neku vrstu dogovora ili pritiska na stranke koje dolaze iz RS-a da se konačno riješi pitanje Vijeća ministara BiH. Mislim da u tome nije uspio jer je na pres Vučić izašao s Dodikom – smatra politički analitičar Denis Čarkadžić.

– Međusobno se ispomažu da bi samo ostali na vlasti, a ustvari tu imamo ne političare nego politikante, a države regije trebaju državnike i zaista su rijetki oni koji se vode državnim interesima – ocjenjuje direktor IFIMES-a Zijad Bećirović.

Kako smatra Čarkadžić, vodeće političke stranke nemaju šta ponuditi građanima u BiH, pa je s vremena na vrijeme potrebno ponovo se osvrnuti na nacionalističku retoriku.

– One su veoma kratkog daha, za tri-četiri dana sve će ovo biti zaboravljeno, isplivat će ponovo jedan Aluminij i rudnici i sve to skupa, bez obzira koliko se neko trudio da sve to zataška – zaključuje Čarkadžić.

Loša ekonomska situacija nije prisutna samo u BiH, nego i u ostalim država u regiji, a političari se samo vraćaju starim temama, da bi skrenuli pažnju većine građana sa njihovih stvarnih problema i života na rubu siromaštva.

visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE