ZDKRekonstrukcija zeničke bolnice na čekanju, čeka se gradonačelnik ili sudska odluka

Rekonstrukcija zeničke bolnice na čekanju, čeka se gradonačelnik ili sudska odluka

Profesor doktor Rasim Skomorac, direktor JU Kantonalne bolnice Zenica, govorio je za Hayat.ba o radu Kantonalne bolnice, o projektima koji su na čekanju i o budućim planovima u ovoj velikoj zdravstvenoj ustanovi od izuzetnog značaja za građane Zeničko-dobojskog kantons, ali i Bosne i Hercegovine.

Kantonalna bolnica u Zenici imala je niz problema u poslovanju posljednjih godina. Kakvo je trenutno stanje u bolnici?

Mi smo u proteklih nekoliko godina imali doista tešku situaciju. Međutim, uz pomoć Kantonalne vlade i dizanjem kredita i rješavanjem dugovanja koje smo imali prema našim dobavljačima, konačno imamo jednu stabilnu situaciju. Ovo će biti treća godina zaredom koju ova ustanova završava s pozitivnim poslovanjem. Imamo stabilnu ekonomsku situaciju, nemamo problema s plaćanjem naših dobavljača, nemamo problema s nabavkom lijekova, izvršavamo redovno obaveze prema našim uposlenicima, redovno plaćamo poreze državi, dakle radi se o jednoj stabilnoj ustanovi. Međutim, mi moramo razmišljati o razvoju i o rekonstrukciji, moramo od ove bolnice napraviti savremenu bolnicu, jer je naš cilj univerzitetska bolnica za potrebe našeg Medicinskog fakulteta. Imamo sve uslove za to, imamo kvalitetne radnike, kvalitetne doktore, kvalitetan medicinski kadar. Za dalji razvoj nam trebaju sredstva, ona su obezbijeđena, ali kad će doći do realizacije, to nije do nas.”
Sredstva od deset miliona eura osigurana su nakon što su oba doma Parlamenta Federacije BiH odobrila zaduženje kod EBRD-a u ovom iznosu za rekonstrukciju Kantonalne bolnice u Zenici. Šta se sad čeka i kad eventualno očekujete realizaciju projekta?

Radi se o kreditnim sredstvima od deset miliona eura i jedan milion eura granta. Ta sredstva su predviđena za realizaciju projekta energetske efikasnosti koji bi zaista u velikoj mjeri trebao da promijeni lice i izgled naše bolnice. Projektom su predviđene krucijalne stvari za bolnicu i njen izgled. To bi bilo najveće ulaganje u ustanovu od njenog osnivanja 1959. godine. Prije svega se predviđa zamjena postojećeg termobloka na ugalj modernim postrojenjem na plin i s obzirom na to da je sadašnja kotlovnica veliki zagađivač, značajno bi se smanjilo zagađenje okoliša. Jedan milion ovih kreditnih sredstava treba da se izdvoji za sufinansiranje gasovoda koji bi doveo plin blizu bolnice. Projektom se predviđa i zamjena svih postojećih krovnih konstrukcija s kancerogenim azbestnim pokrovom, zamjena svih starih drvenih prozora, postavljanje moderne fasade na sve objekte bolnice, rekonstrukcija vodovodne i kanalizacione mreže kao i svih instalacija grijanja i klimatizacija objekata. Jedan od vrlo važnih aspekata ovog projekta je i obezbjeđenje novih smještajnih kapaciteta, jer bolnica je zaista dosegla svoj maksimum. Obezbijedilo bi se novih 3.000 kvadratnih metara prostora, što bi omogućilo izgradnju savremene intenzivne njege s 15 kreveta, izmještanje bolničkih odjela iz podrumskih prostorija, neuslovnih za boravak i pacijenata i osoblja i time bi bolnica dobila jedno novo lice. Nažalost, realizacija ovog projekta je u blokadi. Gradonačelnik Zenice još nije realizirao odluku Gradskog vijeća da se Kantonalna bolnica prizna kao vlasnik zemljišta na kojem se nalazi. Time bi se stvorili uslovi da Kanton prihvati kredit i da se pokrenu tenderske procedure koje imaju svoje trajanje, a nakon međunarodnog tendera i izbora izvođača pristupilo bi se građevinskoj realizaciji projekta što bi trajalo otprilike tri godine. Dakle, dok se ne riješi ovaj problem, projekt će biti na čekanju. Ako gradonačelnik ne pristane i dalje na ovo, morat ćemo čekati sudsko rješenje vlasničkog spora.”

Ukoliko se za konačno pokretanje projekta bude čekala sudska odluka, kad mislite da će se to dogoditi?

Znate da su trajanja sudskih postupaka neizvjesna. Mi moramo poštovati procedure koje sud bude propisivao. Nadamo se da će već na proljeće doći do prvog ročišta. Nama ne odgovara razvlačenje po sudovima jer gubimo dragocjeno vrijeme, ali čini se da drugog načina nemamo. Mi smo već ranije podnijeli vlasničku tužbu i to je pravni put kojim nastojimo doći do realizacije projekta. S obzirom na to da koristimo ovo zemljište od izgradnje ustanove, smatramo da ono pripada nama. Ne znam kako će se to riješiti. U dosadašnjim razgovorima bilo je pozitivnih signala da će to biti riješeno nakon usvajanja prostornog plana. Nažalost, to se nije desilo i sad imamo situaciju kakvu imamo.”
Podsjećamo, u novembru ove godine Vlada Zeničko-dobojskog kantona tražila je od gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića da s JU KB Zenica zaključi sporazum prema kojem bolnici daje pravo vlasništva na zemljište na kojem se ova zdravstvena ustanova nalazi.
Kasumović se oglasio saopćenjem u kojem je, između ostalog, kazao: „Što se tiče vašeg navoda da je Kantonalni sud u Zenici ukinuo prvostepeno rješenje Zemljišnoknjižnog ureda Općinskog suda u Zenici, po kojem je kao vlasnik na nekretninama u krugu KBZ-a upisan Grad Zenica i da je vratio predmet na ponovno postupanje prvostepenom sudu, Grad Zenica i ja kao gradonačelnik nemamo ništa protiv da sačekamo rješenje sudskog postupka. Postupajući po zaključku Gradskog vijeća Zenica br. 01-49-23595/19 od 24. 10. 2019. godine i zahtjeva Kantonalne bolnice Zenica 20/1-11055 od 07. 11. 2019. godine, 11. novembra 2019. godine potpisao sam prijedlog Sporazuma o međusobnim odnosima u svrhu dogovornog rješavanja imovinsko-pravnih odnosa na zemljištu i pripadajućim objektima u krugu Kantonalne bolnice Zenica. Stoga je ovo moje posljednje oglašavanje po pitanju imovinsko-pravnih odnosa u Kantonalnoj bolnici Zenica.“

Do nekog novog stava gradonačelnika ili sudske odluke, na čekanju je deset miliona eura vrijedan projekat koji bi, kako kaže direktor KB Zenica, u potpunosti promijenio lice ustanove, a pacijentima i uposlenicima ponudio mnogo kvalitetniju uslugu i uvjete za rad.

visoko.co.bA/Hayat.ba/Zenicainfo.ba

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE