BiHSarajevska igrališta sve češće na meti vandala

Sarajevska igrališta sve češće na meti vandala

Koliko su sigurna sarajevska igrališta i ko je odgovoran za sigurnost djece na javnim površinama? Ključno je i pitanje nadležnosti kada se radi o sigurnosti, kao i stanje opreme na igralištu koju već mjesecima u Sarajevu uništavaju vandali. Pokrenuta je i inicijativa u Skupštini KS-a, međutim, renoviranje čeka, ponajviše zbog – političkih neslaganja.

U dvije noći potpuno su uništeni dječiji mobilijari u parku Betanija. Osim građana, to su uočili i evidentirali komunalni redari preduzeća Park. Nakon više od dva mjeseca situacija je ista.

“Komisija je najprije obišla sva igrališta, sačinila specifikaciju hitnih radova i sanacije, dobila odobrenje od Ministarstva, ali i saglasnost opštine na čijem području se igrališta nalaze, i preduzeće Park je pokrenulo realizaciju nabavke sprava i opreme. Ostale sanacije vršiti će se po hitnom postupku”, saopćili su iz KJKP Park.

Preduzeće Park u svojoj nadležnosti ima 278 dječijih igrališta. Od odobrenih 300.000 maraka bit će utrošeno 43.000 za sanciju 64 igrališta. Ističu, najveći je problem nesavjestan odnos pojedinaca. Vandali najčešće prođu nekažnjeno. Prijavljeno je tek pet prekršaja, a sankcionisan jedan počinilac.

– Na području opštine Centar imali smo prijavljeno jedno krivično djelo gdje je oštećeno i igralište. To krivično djelo je rasvijetljeno, radilo se o osobi koja ima zdravstvenih problema i smještena je u odgovarajuću ustanovu – navodi portparolka MUP-a KS-a Suvada Kuldija.

Problem je i podjela nadležnosti. To je upravo bilo vidljivo 2015. godine kada je preminuo 12-godišnji dječak kojem je pala metalna šipka od gola na glavu. Za neke parkove nadležno je kantonalno ministarstvo, a za neke opštine. Nedostaje dogovora, a resorni ministar kaže da je prvi korak označavanje neispravnih igrališta – sa nazankom ko je investitor, jer je u većini slučajeva nepoznat.

– Opštine, kada rade investiraje u ove površine, da to rade sihronizovano s ministarstvom, da se zna gdje su i da se adekvatno zakonskim propisima označe i da znamo kada ugovaraju privatne firme ili svoja komunalna preduzeća za održavanje, da se tačno zna ko je nadležan – kaže Srđan Mandić, ministar komunalne privrede i infrastrukture KS-a (NS).

– Struka treba da odgovori koja je to organizacija, koji način, koja materijala sredstva, kakav operativni rad, kome povjeriti. Nama je cilj da to bude što funkcionalnije s većim stepenom sigurnosti i da sačuvamo ono što napravimo – ističe Mustafa Resić, savjetnik načelnika Opštine Centar.

Zato tvrde u Opštini Centar da je za njih rješenje osnivanje nove, privatne firme koja će održavati i osigurati fizičku zaštitu igrališta, a znat će se i ko je odgovoran. Smatraju da Park nema dovoljno kapaciteta i sredstava da u roku sanira uništeno. Odluka, ipak, nije prošla na Opštinskom vijeću.

– Imamo Savjete mjesnih zajednica, imamo Civilnu zaštitu na nivou mjesne zajednice, ali nemamo zakonski okvir da bi oni mogli preuzeti tu obavezu da te vandale spriječe ili sankcionišu kada urade tako nečasne i vrlo ružne stvari – navodi Velija Katica, opštinski vijećnik (SDA).

Masovnom gradnjom sve je manje prostora za nova igrališta za djecu. Iako postojeća nadgledaju komunalni redari, činjenica je da mnoga igrališta u noćnim satima budu oštećena.

visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE