SvijetSaudijska državna naftna kompanija zaradila 111 milijardi dolara

Saudijska državna naftna kompanija zaradila 111 milijardi dolara

Neto dobit Saudi Aramca u prošloj godini dostigla je 111 milijardi USD, prema procjeni agencije Moody's Investors Service objavljenoj danas.

To je rijedak uvid u finansije arapske državne naftne kompanije uoči njene prve emisije obveznica na međunarodnom tržištu, prenosi B92.

Taj podatak pozicionira Aramco ispred nekih od najprofitabilnijih firmi na svijetu, navodi agencija AP i dodaje da je, na primjer, Apple prošle godine uknjižio neto profit od oko 60 milijardi USD, Royal Dutch Shell 23 milijarde USD, a Exxon Mobil 21 milijardu USD.

Moody's je saopštio da je prihod audijskog naftnog giganta dostigao 355,9 milijar= di USD prošle godine i da je proizvodnja iznosila 10,3 miliona barela sirove nafte na dan.

U saopštenju Moody's-a je navedeno da je Aramco isplatio 58,2 milijarde USD na ime dividendi u prošloj godini naspram 50,4 milijarde USD 2017. Nije precizirano tačno kako su dividende podijeljene unutar saudijske monarhije i vladajuće porodice.

Fitch Ratings takođe je danas objavio svoju procjenu o zaradi Aramca, prema kojoj je kompanija ostvarila dobit od 224 milijarde USD prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije u prošloj godini.

Fitch je saopštio da je Aramco učestvovao sa oko 70 odsto u državnim budžetskim prihodima u periodu od 2015. do 2017, ali nije jasno da li ta cifra obuhvata i dividende koje je pomenuo Moody's.

U okviru predviđenog djelimičnog listiranja Aramca na nekoj svjetskoj berzi, sau= dijska vlada je 2017. smanjila poresku stopu za tu kompaniju sa 85 na 50 odsto.

Taj potez je dio napora Saudijske Arabije da razvije nove izvore državnih prihoda i smanji zavisnost od naftnih prihoda.

U svojoj ocjeni kreditnog rejtinga Aramca, prvoj ikada, Fitch je kompaniji dao A+ rejting, dok je Moody's dao ocjenu A1.

Obje ocjene predstavljaju investicioni nivo i ukazuju na nizak kreditni rizik, ali su se agencije uzdržale od davanja najvišeg rejtinga Aramcu zbog jakih veza između države i kompanije.

Rejting agencije su objavile svoje izvještaje istog dana kada je Aramco saopštio da će početi da se sastaje sa investitorima radi razgovora o prodaji svojih obveznica, čija će cijena, ako budu emitovane, biti u dolarima i kojima će se trgovati na Londonskoj berzi.

Procjenjuje se da će ove obveznice pomoći Aramcu da od državnog suverenog fonda kupi većinski udio u saudijskoj petrohemijskoj firmi Sabic za 69 milijardi USD.

visoko.ba/federalna.ba/Onasa


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE