PreporukaTemeSelo bez pristupa internetu – u kojem se internet živi

Selo bez pristupa internetu – u kojem se internet živi

Mjesto je strašno bogato tradicijom, a internet je skoro nepoznanica za sve mještane sela.

Budući da je skoro kompletno izolovano od ostatka civilizacije, čak i telefon – odnosno mobitel rijetko kada ima signal u ovom mjestu.

Ipak, nekome je na pamet pala jedna provokativna ideja – koja je ovo selo učinila jednim od najživopisnijih na svijetu.

Naime, mještani Civitacamporomana sada doslovno žive u internet verziji 0.0. Kako?

Facebook, Twitter, Gmail, Whatzapp, Tinder, WeTransfer i slični servisi koje regularni korisnici interneta koriste svaki dan – sada se mogu naći u ovom selu, ali na potpuno realan način.

Njihov Twitter je klupa, na kojoj možete ćaskati, njihov Facebook je gradska oglasna ploča na kojoj mogu pročitati sve obavijesti za stanovnike, Gmail im je poštansko sanduče, a Whatzapp aplikacija im je gradska telefonska govornica.

Postaje interesantnije. Google je ime gradske kafane, u kojoj posjetitelji mogu sjesti, popiti piće i saznati sve jedni od drugih, dok im je mjesto za kolektivno gledanje televizije markirano kao YouTube.

Kamion za odvoz smeća se zove WeTransfer, a klupa na kraju grada, osvijetljena fenjerom je Tinder – za mlađe generacije koje žele podijeliti neki poljubac u javnosti jedni s drugima.

Nama, najinteresantnije je bilo vidjeti Gradsku apoteku koja je dobila ime po antivirus softwareu – Avast, a lokalna prodavnica sitnih potrepština i novina se jednostavno zove RSS Feed.

Na ovaj način, neimenovani genijalac je uspio starijim ljudima na jako jednostavan način objasniti kako funkcioniše internet danas, i demonstrirao im sve čari virtuelne stvarnosti bez koje većina ljudi danas ne bi mogla živjeti i raditi.

Sve ovo je zapravio dio Cvta’ Street Art Festivala koji je oživio zidove i znamenitosti sela koje je postalo jedinstveno u svijetu.

Vijest se društvenim mrežama proširila munjevito, a servisi poput BoredPanda, 9GAG i BiancocShock te Reddit su ovo selo učinili vjerovatno najpopularnijim na svijetu.

U fotogaleriji i videu nalazi se živopisna demonstracija svakondnevnice kojoj mještani ovog sela žive.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE