SportSkandal na plivačkom SP: Australac 'odbio' Kineza

Skandal na plivačkom SP: Australac ‘odbio’ Kineza

Sun Yang osvojio je zlatnu medalju na utrci 400 metara slobodnim stilom, međutim nije bio previše slavljenički raspoložen nakon reakcije njegovog najvećeg suparnika, Australca Macka Hortona.

Kinez Sun Yang je 2014. godine proveo tri mjeseca pod suspenzijom nakon što mu je u krvnom uzorku pronađena zabranjena supstanca trimetazidin.

Mack Horton je tada javno kritizirao svjetsku plivačku federaciju što su Kinezu dopustili povratak na plivačku scenu, a dodatni animozitet između njih dvojice nastao je dvije godine kasnije na Olimpijskim igrama u Riju. Horton je slavio u toj utrci, no ranije je optužio Suna da ga je namjerno ‘zaprskao’ vodom prilikom utrke. Nakon što je izgubio finale Svjetskog prvenstva u Južnoj Koreji, Horton je odbio stati uz pobjednika na podijumu prilikom dodjele medalja.

‘Moj jedini problem je što ne podnosim varalice,’ kazao je Horton.

Sun nije previše obraćao pažnju što se događa, no nije mogao ne reagirati.

‘U redu je ako mene ne poštuje, ali ne mogu oprostiti da ne pokaže poštovanje prema mojoj zemlji’, izjasnio se Sun Yang.

Treće mjesto na spomenutoj utrci (400m slobodno) osvojio je Talijan Gabriele Detti.