BiHSlab će biti i urod masline

Slab će biti i urod masline

Ova godina nije bila dobra za pčelare. Dugotrajne visoke temperature i suša utjecala je na proizvodnju meda, pa će ova godina ostati upamćena kao jedna od najlošijih u posljednjih nekoliko godina. Urodom se ne mogu pohvaliti niti maslinari. Berba maslina je tek počela, ali već se vidi da će urod biti znatno manji u odnosu na prošlu godinu. Sve će to diktirati i cijenu ulja, pa su predviđanja kako će, baš kao i med, ono biti znatno skuplje.

Neumsko zaleđe poznato je i po stoljetnim nasadima koji daju najkvalitetnije i višestruko nagrađivano ulje. Urod će biti nešto manji, ali nisu nezadovoljni.

„Nekad je bilo preko 1.000 litara – ove godine bit će ispod. Nećemo brojiti dok sve ne oberemo“, kaže Josip Matić, maslinar iz Neuma.

No, primjerice, u Ljubuškom, koje posljednje desetljeće postaje pravi maslinarski kraj, nisu optimisti. Suša i visoke temperature, unatoč brizi za nasade, loše su utjecali na količine plodova.

„Takvo stanje je ne samo u Hercegovini već i Dalmaciji, Italiji – neće biti ni 30 posto ulja. Ja kontaktiram sa svojim kolegama u Italiji. Stanje je nikad gore“, dodaje ljubuški maslinar Dragan Mikulić.

On je vlasnik 7.000 stabala masline, ali i jedine uljare u ovom kraju u kojoj masline prerađuju ne samo Hercegovci nego i Dalmatinci, pa najbolje može usporediti prošlu i ovu godinu: „Prošla godina je bila luda godina. Ovdje su kamioni išli – po 20-30 kamiona u redu čekalo je  preradu. A ove godine, ljudi koji su dogonili u kamionu – sad gone u prikolici. Bit će to za 20-30 posto od prošlogodišnjeg“.

Ipak, maslina, kakva god da je godina, ne iznevjeri. Ulje će se, istina, prodavati skuplje, najvjerojatnije 30 maraka po litru, ali, čini se, bit će iznimne kvalitete. Dosta toga ovisi i o sorti i podneblju. Kod nas je najzastupljenija oblica, koja podnosi sušu, ali ne i visoke temperature.

„Kod maslinarstva su bitne te mikrolokacije. Ja se vozim po Hercegovini i Dalmaciji pa negdje prođem kraj ceste i vidim masline – savile se grane, a negdje slabo. Imaju te neke cake, da li se radi ili ne radi, mada maslina rodi i kada se ne radi, da ona neki svoj trud“, objašnjava Matić.

Iskusni maslinari kažu – ako je jedna godina bila loša, sljedeća će biti dobra. I ne gube nadu. Baš kao i pčelari, koji bi najradije zaboravili 2021. godinu, koja je bila sve samo ne medonosna. Zbog toga će i med biti znatno skuplji.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE