BiHPolitikaŠta se krije iza podrške kladioničarima: Ko stoji iza pisma upućenog Lidiji...

Šta se krije iza podrške kladioničarima: Ko stoji iza pisma upućenog Lidiji Bradari

PIŠU AJDIN PERČO i MAJA RADEVIĆ

Predložene izmjene Zakona o igrama na sreću i novi način oporezivanja dobitaka na kladionicama i dalje su predmet oštrih diskusija između SDA i HDZ-a BiH, a za sada se, nažalost, ne nazire rasplet cijele situacije. Nakon što je prekjučer zbog neusaglašenih stavova o tome treba li pomenuti Zakon razmatrati u redovnoj ili u hitnoj proceduri prekinuta sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara dobila je pismo Evropske organizacije za regulaciju igara na sreću (EOGL) u kojem se, između ostalog, upozorava da bi novi Zakon, ukoliko bude usvojen, mogao uništiti legalno tržište igara na sreću u Federaciji. Tekst pisma jučer je ekspresno plasiran na pojedinim portalima.

Pismo iz Brisela

– Kao aktivni članovi evropske industrije igara na sreću, uvjeravamo vas da je kamen temeljac održivog i dobro reguliranog tržišta harmoničan balans između transparentnih procesa licenciranja i razuman porezni režim. Ako su naša prošla iskustva dobar indikator, mogu reći, bez ikakve rezerve, da će uvođenje poreza na promet od 10 posto potkopati i oštetiti industriju igara na sreću u Federaciji Bosne i Hercegovine – navodi se u pismu koje potpisuje Nikos Roumnakis, predsjednik EOGL-a.

U saopćenju se dalje navodi da ukoliko se uvede porez na promet od 10 posto, da to “operaterima ne ostavlja ništa čime bi mogli pokriti sve druge troškove (bruto plaće, stanarine za urede i prodavnice, održavanje licence, lokalne poreze, poslovne usluge, režije poput struje, vode, interneta i tako dalje)“.

– Legalni operateri će biti prisiljeni da povećaju cijene (u usporedbi s onima koje nude ilegalni operateri) mušterijama kako bi pokrili gubitke i za posljedicu će izgubiti veliki procenat od prodaje. To će rezultirati nezanemarivim brojem legalnih operatera koji će napustiti tržište, posebno oni koji su već operirali na tankim marginama. Na kraju će nekoliko hiljada poslova u industriji igara na sreću biti izgubljeno i vlada će imati manje poreza – naglasili su iz EOGL-a.

Iste stavove Roumnakis je iznio i u junu ove godine na međunarodnoj konferenciji o oporezivanju dobitaka od igara na sreću u Beogradu, kada je kritizirao i modele koji se primjenjuju u Srbiji i Hrvatskoj.

Sumnjivo udruženje

Ono što u pismu nije navedeno, a baca novo svjetlo na stav EOGL-a, jeste niz indikativnih činjenica. Kao prvo, ova organizacija je prema navodima na web-stranici otpočela sa radom tek sredinom 2015. godine. Kao lobistička organizacija iz Brisela, koja zastupa interese priređivača igara na sreću na nivou EU-a, zakonska je obaveza da bude izlistana i u takozvanom registru transparentnosti EU-a.

Registar je online baza svih organizacija koje zastupaju interese različitih političkih, ekonomskih i društvenih aktera u Briselu i lobiraju za specifična zakonska rješenja. Jednostavnom pretragom se mogu pronaći podaci o drugim mnogo ozbiljnijim lobistima kladioničara poput organizacije European Gaming and Betting Association (EGBA) ili European Gaming and Amusement Federation (EUROMAT). Ove organizacije se međutim nisu oglašavale povodom zakonskih reformi sektora igara na sreću u FBiH, dok je nepostojeći EOGL snažno stao u zaštitu kladioničara.

EGBA kao ozbiljno udruženje na svojoj web-stranici navodi i koje kladionice su članice. Bet-at-home, Bwin, BetClic, lobističke organizacije iz Gibraltara, Švedske i niza drugih zemalja su redom članice EGBA-e. S druge strane, na web-stranici EOGL-a koji je stao u zaštitu kladioničarskog lobija u FBiH nije navedena nijedna kladionica kao član udruženja.

EOGL zastupa izrazito radikalne stavove prema kojim ne trebaju postojati ograničenja u izgradnji kladionica u blizini škola, crkava, broju izdatih dozvola i slično. Stava su i da kladionice ne trebaju biti u PDV sistemu, da je porez na promet nepotreban, da se dobici ne trebaju oporezivati te da porez na prihode preostale nakon isplate dobitaka treba iznositi maksimalno 11 posto.

Trag novca

Ovi stavovi su shvatljivi kada se dublje analiziraju poslovi kojim se bavi predsjednik EOGL-a Nikos Roumnakis. Pored toga što je predsjednik ovog udruženja, on je također već i sedam godina savjetnik uprave kompanije Virtual 3IT Reality Ltd koja se bavi prodajom, marketingom i distribucijom “inovativnih tehnoloških proizvoda za kladioničarsku, turističku i tehnološku industriju“. Fokus poslovanja ove kompanije je na Balkanu i na Kipru, otoku poznatom kao jednom od poreskih rajeva.

Analizirajući trag novca i interesa osoba i udruženja koja stoje iza pisma upućenog Lidiji Bradari, evidentno je da je kladioničarski lobi u FBiH za zaštitu svojih interesa mogao naći i mnogo transparentnija udruženja i osobe. Tim više jer u pismu upućenom predsjedavajućoj Bradari nije bilo ni riječi o kriminalnom ponašanju vlasnika bh. kladionica, koji Poreznoj upravi Federacije BiH već godinama duguju desetke miliona maraka, a što je pojava protiv koje se i EOGL navodno planira boriti.

Selfiji iz kladionica

U nemogućnosti iznalaženja kvalitetnog protuargumenta predloženim zakonskim izmjenama, koje bi rezultirale sa dodatnih 150 do 200 miliona KM godišnje u budžetu Federacije, HDZ nelegalno poslovanje brojnih bh. priređivača igara na sreću sada pokušava pretvoriti u socijalnu priču o “spašavanju radnih mjesta” uposlenika sportskih kladionica.

Na društvenim mrežama tako je osnovano nekoliko grupa podrške uposlenicima kladionica, koji svakodnevno postavljaju takozvane selfije sa radnih mjesta uz poruke “nema predaje”, “idemo dalje”, “borba se nastavlja” i slično. Međutim, činjenica je da stotine uposlenih u kladionicama njihovi poslodavci ne prijavljuju niti im uplaćuju doprinose, dok je najveći broj onih koji imaju reguliran radni odnos prijavljeno na minimalni iznos plaće. Inspektori u FBiH su u proteklim mjesecima evidentirali veliki broj radnika nacrno u ovom entitetu, a među njima su bili i uposlenici u kladionicama.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE