BiHŠtrajk protiv klimatskih promjena održan u Sarajevu i Mostaru

Štrajk protiv klimatskih promjena održan u Sarajevu i Mostaru

Globalni štrajk protiv klimatskih promjena održan je i u Sarajevu kod Vječne vatre u organizaciji nevladine organizacije Save the Children, a mladi aktivisti apelovali su na zatvaranje termo i hidroelektrana i korištenje obnovljivih izvora energije, kako bi se život na planeti sačuvao za buduće generacije.

Kriza izazvana klimatskim promjenama danas najveći je izazov, i ozbiljna je prijetnja djeci i njihovim pravima, stoga su mladi u Sarajevu odlučili pridružiti se globalnom, školskom štrajku, inspirisani 16. godišnjom Gretom Thunberg koja poručuje  „Naša kuća je zapaljena-postupajmo u skladu s tim“.

Voditeljica kampanje organizacije Climate Save Bosnia Maida Šabeta kaže da je cilj okupljanja podići svijest građana o klimatskim promjenama koje su zahvatile čitav svijet pa i BiH.

“Cilj globalnog štrajka koji vodi Greta Thunberg, je da zahtijevamo proglašenje vanrednog stanja, odnosno, klimatske krize”, kazala je Šabeta.

Podsjetila je da novi zakon o zaštiti okoliša u BiH već sedam godina u proceduri i „čeka“ da bude donesen.

Šabeta vjeruje u mlade ljude, kaže da su svjesniji klimatskih promjena, te da će oni smoći snage da izvrše jači pritisak na institucije i građane, kako bi konačno zakon bio usvojen.

Svi smo itekako svjesni klimatskih promjena u BiH, kazala je Šabeta, te navela da su u proljeće ove godine bile tri poplave te rekordnih šest toplotnih valova ovog ljeta.

“Na listi smo svjetskih izvještaja kao država koja je na udaru klimatskih promjena”, upozorila je ona.

Mladi su transparentima poručili: „Mladi nemaju mogućnost kad svijet nema budućnost“,  „Dok će naši roditelji umrijeti od starosti, naša djeca će umrijeti od klimatskih promjena“.

Sedmica globalnog štrajka za klimu podudara se sa samitom za klimatske promjene UN-a koji se održava 23. septembra u New Yorku.

Globalni protest za klimu okupio aktiviste i u Mostaru

Neprofitna organizacija “Extinction Rebellion” organizirala je u petak u Mostaru globalni protest za klimu u kojem je par stotina sudionika s transparentima u ruci marširalo ulicama grada, a zatim prikazalo tehniku protestiranja “die-in”, gdje su imitirali mrtva tijela kako bi nagovijestili smrt planete Zemlje.

Pobunili su se, kako kažu, protiv vladinog zataškavanja informacija o promjeni klime naše planete, zahtijevajući hitne mjere protiv klimatskih promjena.

“Ovdje sam zato što sam zabrinut za svoju budućnost. Vlada zna za ovaj problem od 1990. godine, a ipak ništa ne poduzima. Mi ne bi trebali biti ti koji će osmisliti rješenje već vlada i ona bi odmah trebala početi raditi na ovom problemu jer trebaju shvatiti da je ovo problem i za našu, kao i za generacije koje dolaze poslije nas”, rekao je jedan od demonstranata Joseph Knight iz Velike Britanije koji studira u Mostaru.

Ocijenio je kako klimatske promjene nisu opasnost samo za planet već i za stanovništvo na planeti te dodao kako bi se sve zemlje trebale ujediniti kako bi riješile taj problem.

Aktivist organizacije “Extinction Rebellion” Stjepan Filipović poručio je kako današnjim protestom žele podići svijest mladih ljudi i ostale populacije u BiH te privući pozornost vlasti kako bi se poboljšala situaciju u BiH kada je u pitanju odnos prema klimatskim promjenama.

“Klimatske promjene su jako vidljive, može se vidjeti koliko su nam zagađene rijeke, okoliš, koliko smo se odvojili od prirode. Ego nas je pobijedio i živimo kao da smo više od prirode, ali zapravo se moramo vratiti i živjeti u skladu s prirodom”, poručio je Filipović.

Pored današnjeg protesta, organizacija “Extinction Rebellion” organizirala je prije desetak dana u Mostaru događaj nazvan “banner drop”, u kojem je protok posjetilaca na Starom mostu zaustavljen 10 minuta u cilju podizanja svijesti građana.

“Extinction rebellion” je međunarodni pokret koji koristi nenasilno građansko protestiranje u pokušaju da zaustavi masovno izumiranje i minimizira rizik društvenog kolapsa. Pokret je osnovan u Velikoj Britaniji 31. oktobra 2018. godine i proširio se širom svijeta.

visoko.co.bA/federalna.ba/Fena

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE