BiHSubašić o žalbi na presudu: Tražimo veći procenat odgovornosti

Subašić o žalbi na presudu: Tražimo veći procenat odgovornosti

Predstavnici Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” u ponedjeljak su Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu uložili žalbu na presudu iz jula 2019. godine po kojoj je država Holandija odgovorna za 10 posto štete koju su pretrpjeli ožalošćeni.

Munira Subašić, predsjednica Pokreta Majke enklave Srebrenica i Žepa, potvrdila je da su u ponedjeljak uložili žalbu na jedan dio presude iz jula prošle godine, a koji se tiče procenta odgovornosti Holandije.

Podsjetila je da je Vrhovni sud Kraljevine Holandije potvrdio prošle godine raniju presudu o djelimičnoj odgovornosti države Holandije za smrt Bošnjaka koji su pokušali spas pronaći u bazi holandskog bataljona u Potočarima nakon pada srebreničke enklave u julu 1995. godine.

Holandski bataljon je znao da je 350 muškaraca, koje su poslali iz baze u Potočarima, u stvarnoj opasnosti od napada jedinica Vojske Republike Srpske i smrti. Međutim, Vrhovni sud je smanjio odgovornost Holandije sa 30 na čak 10 posto.

“Međutim, mi majke se nismo mogle složiti. Ne može se kazati da su oni odgovorni za jednu ruku ili jedan prst, a šta je za ostalo? Ako znamo da su naša djeca bila pod zaštitom, da je holandski bataljon bio odgovoran za sve. Učestvovao je u tome – predao je našu djeci zločincima, a oni su počinili što su počinili. Nismo se složili sa presudom”, poručila je Subašić.

Podsjetila je da slučaj godinama vode advokati Marco Gerritsen i Simon van der Sluijs.

“Pokušali su da se dogovore sa Vladom Holandije o većem procentu iz presude. Prvi put su presudili na 30 posto, a na Vrhovnom sudu 10 posto. Bitno je da su oni odgovorni i jedan posto jer je ovo prvi put u historiji da je jedna zemlja odgovorna za svoje vojnike koje šalje u drugu zemlju”, pojasnila je Subašić.

Podcrtala je da je za porodice, koliko je važna odgovornost toliko je važna i odšteta.

“Ako ne budu dali odštetu onda to ostaje samo na papiru. Tako da smo mi juče podnijeli zahtjev, predali smo u Strazbur. Strazbur ne može poništit presudu nego smo samo tražili veći procenat odgovornosti”, kazala je Subašić.

Prema njenim riječima, u prikupljanju dokumentacije potrebne za žalbu pomogla su im i druga udruženja majki u BiH.

“Ovo se mora završiti za tri mjeseca. Znači, tri do šest mjeseci je rok”, dodala je Subašić.
Vrhovni sud je u julu prošle godine potvrdio da je Dutchbat trebao ponuditi mogućnost boravka u bazi za 350 muškaraca.

Propustivši da to uradi, holandski bataljon im je uskratio mogućnost da ostanu izvan ruku vojske bosanskih Srba. Sud smatra da je ta šansa bila mala, ali ne i zanemariva.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE