SportNogometŠvicarska minimalno savladala Albaniju

Švicarska minimalno savladala Albaniju

U drugoj utakmici Grupe A, Švicarska je golom iz 5. minute upisala minimalnu pobjedu protiv Albanije (1:0), a ova utakmica ispisala ja historiju Evropskih prvenstava, ozbirom da su se na suprotnim stranama našla dva brata. Već nakon pet minuta igre Švicarska je imalo vodstvo. Nakon centaršuta Shaqirija iz kornera najbolje reaguje Schar, koji glavom pogađa mrežu Albanije.
Samo deset minuta ksanije Seferović je pokušao ugroziti gol Berishe sa nekih 16 metara, ali je golman Albanije spriječio njegov pokušaj. Igrala se 31. minuta kada je Albanija imala najbolju šansu u prvih 45 minuta, kada je Sadiku izašao sam pred Sommera koji zaustavlja njegov udarac odličnom reakcijom.
U 36. minuti nesmotren potez kapitena Albanije, Lorika Cane koji je igrao rukom i tako zaradio svoj drugi karton na utakmici, pa je svoje reprezentativne kolege ostavio u teškoj situaciji. Već iz tog slobodnog udarca Švicarci su mogli doći do drugog gola, nakon udarca Dzemailija, ali je lopta odsjela na stativi. Tri minute kasnije nova šansa za Dzemailija, ali ovaj put njegov udarac odlazi pored gola, a dvije minute kasnije Seferović je pokušao ugroziti gol Berishe, ali je golman Lazija opet odlično reagova, pa se na odmor otišli pri rezultatu 1:0.
U nastavku utakmice slična slika na terenu. Nakon devet minuta igre Seferović je opet u šansi, ali je golman Albanije opet izažao kao pobjednik ovog duela. U 66. minuti isti akteri, a Berisha opet izlazi kao pobjednik duela sa napadačem Frankfurta.
U 75. minuti Embolo je pokušao sa ruba šesnaesterca, ali je slabo šutirao. Četiri minute kasnije Sadiku je mogao donijeti izjednačenje svojoj ekipi, ali njegov udarac odlazi pored gola. U 81. minuti odličnu šansu nije iskoristio Shaqiri. Par minuta kasnije, najbolja šansa u drugom dijelu za Albaniju, Gashi se našao ispred golmana Sommera, koji odlično reaguje i loptu šalje u korner.
Do kraja se rezultat nije mijenjao, te je Švicarska tako upisala prvu pobjedu na ovom Evropskom prvenstvu, a utakmica će zauvijek ostati upamćena i po tome, što su se na dvije suprotne strane našla dva brata. Granit Xhaka igrao je u dresu Švicarske, dok je njegov stariji brat Taulant Xhaka nastupao u dresu Albanije.