BiHPolitikaTegeltija s Kunm: Definisati projekte za buduću saradnju sa Svjetskom bankom

Tegeltija s Kunm: Definisati projekte za buduću saradnju sa Svjetskom bankom

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (BiH) Zoran Tegeltija razgovarao je danas u Sarajevu s izvršnim direktorom Svjetske banke Davidsom Kunom.

Razgovarali su, kako je kazao Tegeltija, o svim važnim temama koje definišu i diktiraju odnose Svjetske banke i BiH.

“Mi smo na isteku petogodišnjeg aranžmana sa Svjetskom bankom. Činjenica je da je Svjetska banka dugo prisutna u BiH, da se preko nje realizovalo mnogo važnih projekata u našoj zemlji i da u ovom trenutku postoji još nekoliko ozbiljnih i finansijski velikih projekata koji se realizuju preko Svjetske banke”, izjavio je Tegeltija.

Svjetska banka nije prisutna samo kao kreditor u BiH već i kroz mnoge projekte gdje pruža konsultantske i druge usluge.

“Konstatovali smo da u ovom trenutku objektivno postoji problem, a to je dug period početka realizacije projekata Svjetske banke. Pokazalo se da je više od 30 mjeseci potrebno od trenutka kada Odbor Svjetske banke donese odluku za pojedini projekat, da dođe do njegove realizacije. Predug je proces ratifikacije takvih sporazuma i da je neophodno da se taj proces ratifikacije pojednostavi i skrati”, pojasnio je Tegeltija.

Dotakao se i projekta koji je vezan za rijeke Drinu i Savu.

“U ovom trenutku kasne i postoji odgovarajući zastoj u svemu tome. Ono što je za nas možda u ovom trenutku najvažnije jeste definisati projekte za budući period saradnje sa Svjetskom bankom. Naše stanovište je da bi strategija Svjetske banke za naredni petogodišnji period trebala u principiu da prati i program rada Vijeća ministara i socio-ekonomske reforme koje smo zajednički usaglasili u BiH. Strategija bi trebala da bude fokusirana na nekoliko oblasti, a ne da bude široko postavljena. I ono o čemu smo mi najviše razgovarali jeste pitanje restruktiranja sektora zdravstva, koji objektivno na svim nivoima stvara značajne finansijske probleme. Drugi sektor jeste reforma javnih preduzeća”, poručio je Tegeltija.

Smatra da se tu nalazi i uključivanje Svjetske banke u proces reforme obrazovnog sistema, u kome će oni u naredna dva, tri mjeseca izaći sa svojim viđenjem obrazovnog sistema u BiH.

“Nastavit će se s realizacijom projekata koji su u ovom trenutku u fazi implementacije. Od projekata energetske efikasnosti, za koju čini mi se, postoji najveće interesovanje u BiH, projekti iz putne infrastrukture…”, rekao je Tegeltija.

Saradnja Svjetske banke, nastavio je, i BiH je na visokom nivou. Očekuje da se ta saradnja nastavi i u budućnosti sa većim fokusom na najvažnije projekte.

“Skoro svi ili najveći dio projekata se realizuje preko entitetskih vlada, nešto preko kantona i lokalnih zajednica. Dio posla koji treba da uradi Vijeće ministara bit će urađeno na vrijeme i neće usporavati proces ratifikacije ovih sporazuma sa Svjetskom bankom”, dodao je Tegeltija.

Davids Kun je rekao da je imao jako dobar sastanak s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH.

“Vrlo je bitno da je uspostavljena nova vlada, jer će nam pomoći na implementaciji novog programa Svjetske banke. Svjetska banka je u prethodnim decenijama imala vrlo uspješnu saradnju s BiH i nadamo se da će se tako nastaviti u ovom novom petogodišnjem programu saradnje kojeg planiramo dogovoriti u narednim mjesecima”, pojasnio je Kun.

Kako je kazao, nastavit će s reformom preduzeća u državnom vlasništvu te stvaranju prilika za rad u privatnom sektoru.

Najavili su i godišnji sastanak Konstituenca Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji će ove godine biti održan u junu u Sarajevu.

Bosna i Hercegovina će biti domaćin predstavnicima 13 država.

“Drago mi je da ću ponovo uskoro doći u BiH, međutim, taj put neću biti sam. Tu će biti najviši predstavnici 13 zemalja kao i najviši predstavnici Svjetske banke i MMF-a. To još jednom potvrđuje koliko je partnertstvo sa BiH važno i za Svjetsku banku i MMF”, dodao je Kun.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE