SportDržavni TimTežak poraz kadeta BiH od Francuske

Težak poraz kadeta BiH od Francuske

U drugom kolu Svjetsko prvenstva u Španiji, naša U17 košarkaška selekcija je poražena od reprezentacije Francuske rezultatom 84:65. Francuzi bolje otvaraju utakmicu i dolaze do vodstva od 6:2. Francuzi su nastavili s dobrom igrom, pa su nakon pet minuta imali vodstvo od osam poena razlike (11:3), dok su naši mladi košarkaši napravili nekoliko grešaka u napadu, te nisu imali dobru realizaciju.
Nakon toga Čampara postiže prve poena nakon polaganja, ali Francuzi ubrzo stiži i na +13 (18:5), jer naši igrači nikako nisu mogli da postave dobru odbranu, protiv veoma raspoloženih protivnika. Nakon toga Musa postiže trojku.
Minutu prije kraja prve četvrtine naši momci smanjuju prednost Francuza na +6, kada Alikadić sjajno pogađa za tri poena, a do kraja prvih deset minuta Francuzi ipak postižu nove poene, pa ovaj dio igre riješavaju u svoju korist rezultatom 25:18. I na početku druge dionice ista slika na parketu, Francuzi dobro skaču u napadu, pa često imaju priliku za dupli napad, te nakon šest minuta igra dolaze do najveće prednosti na susretu od petnaest poena razlike. Konačno se i naši momci bude, prvo Čerkezović pogađa, a zatim i musa sjajno zakucava i smanjuje na 40:29.
U finišu druge dionice Mirković pogađa nakon odlične ackije, a zatim nakon sjajne igre u odbrani, Musa ubacuje trojku za 41:35. Na kraju prvog dijela na semaforu je stajao rezultat 43:36 u korist Francuske. U nastavku Francuzi opet imaju više od igre, pa nakon četiri minuta igre stižu do +12, a zatim Musa pogađa dva slobodna bacanja. Međutim, nakon toga protivnici naših zlatnih momaka prave seriju 8:0 i u 26. minuti utakmice dolaze do najveće prednosti (58:40). Zatim opet Musa pogađa poslije slobodnih bacanja, a Francuzi do kraja treće četvrtine prave novu seriju, ovaj put od 7:0, te pred zadnju četvrtinu imaju prednost od 65:42.
U prve dvije minute zadnjeg perioda igre, Čerkezović, Musa i Janković postižu po dva poena, te smanjuju prednost današnjeg protivnika. Do kraja susreta, uglavnom se igralo koš za koš, pa je nakon posljednjeg zvuka sirene na semaforu stajao rezultat 84:65 u korist Francuske, koja je danas ipak bila bolji protivnik, a nadamo se da će ovo biti samo jedan loš dana za naše zlatne momka na Svjetskom prvenstvu u Španiji.
U našoj momnčadi najbolji učinak je imao Džanan Musa sa 19 poena, te Čampara sa 12 i Čerkezović sa 10 poena, dok je Mirković ubacio 9 koševa. U pobjedničkom sastavu, bolji od ostalih bili su Hoard sa 23, te Pons sa 22 poena, dok je Fevrier ubacio 18 poena.
Nakon prva dva kola naša selekcija je upisala jednu pobjedu i jedan poraz, a u narednom kolu za protivnika će imati reprezentaciju Južne Koreja, koja je u prvom kolu, upisala iznenađujući trijumf protiv selekcije Francuske.