BiHTokom stanja pandemije Vlada FBiH donijela više od 50 mjera

Tokom stanja pandemije Vlada FBiH donijela više od 50 mjera

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je u periodu od kraja januara 2020. godine donijela niz mjera, odluka i preporuka koje su se odnosile na ublažavanje negativnih posljedica pojave novog koronavirusa (COVID-19) koje se generalno mogu podijeliti u dvije velike grupe – zdravstvena zaštita stanovništva i ekonomske mjere.

O nekim najznačajnijim ekonomskim mjerama borbe s pandemijom pred zastupnicima Zastupničkog doma Parlamanta FBiH je, po ovlaštenju premijera FBiH, govorio je Goran Miraščić iz Ureda Vlade FBiH. Kako je rekao, Vlada FBiH je od kraja januara ove godine donijela više od 50 mjera.

Podsjetio je da je urađeno sveobuhvatno preispitivanje svih stavki u budžetu i usvojen rebalans budžeta FBiH u skladu s novonastalom situacijom. Više sredstava preusmjereno je za proljetnu sjetvu, a za borbu protiv koronavirusa iz budžeta Federacije BiH izdvojeno dodatnih 21 milion KM. Tkođer, uspostavljeno je posebno tijelo za koordinaciju aktivnosti vezanih za privredu. Među ostalim, pokrenuta je i inicijativa prema međunarodnim finansijskim institucijama kako bi se kroz kreditna sredstva osiguralo finansiranje hitne podrške kao odgovor na COVID-19.

Također je podsjetio je na zaključke sa sjednice Vlade FBiH od 16. marta, naredbe koje su upućene nižim nivoima vlasti, te na naredbu kojom se od štabova traži nabavka potrebne opreme i sredstva.

-Usvojeni su i zaključci kojim su date preporuke poslodavcima, donesen set zaključaka vezano za bankare radi sprječavanja nepovoljnih posljedica, kao i odluke o cijenama i maržama za osnovne artikle. Data je saglasnost Federalnom štabu za izdvajanje dva miliona KM za nabavku potrebnih sredstava – naveo je Miraščić.

– Na 164. hitnoj sjednici donesena je odluka o izmjeni odluke za izdvajanje sredstava FUCZ s posebnog računa koji je podračun na trezoru u iznosu od 4,5 miliona KM. Sredstva od 4,9 miliona KM su izdvojena iz budžeta za FUCZ. Isti dan je data i saglasnoist Federalnom štabu civilne zaštite za nabavku sredstava. Vlada je zadužila sve federalne institucije da dostave sve materijale o provedenim nabavkama i kritrerijima na osnovu kojih su izabrani ponuđači, a rok je bio 8. maj. Među 79 institucija i organizacija bio je izvještaj FUCZ, koji je 12. maja vraćen na doradu, a na sjednici od 12. maja suspendovan je direktor FUCZ Fahrudin Solak – dodao je Miraščić.

Milićević: Federalni štab CZ radio po procedurama i transparentno

Komandantica Federalnog štaba civilne zaštite i ministrica finansija Jelka Milićević izjavila je danas da je krizni štab sve radio po procedurama, transparentno i da je ponosna na urađeno.

Pred zastupnicima Predstavničkog doma Parlamenta FBiH na vanrednoj sjednici o aktivnostima Vlade tokom pandemije, s posebnim naglaskom na javne nabavke, Milićević je govorila o ulozi i funkcioniranju Federalnog štaba civilne zaštite, te podsjetila na njegove aktivnosti u ranijem i novom sastavu.

– Ono što se pripisuje da je kao nešto negativno ili loše, to je nešto što s punim pravom mogu reći da se ne dotiče Štaba civilne zaštite. Sve ono što smo mi radili obavljeno je vrlo transparentno – naglasila je Milićević.

Dodala je da je prvi put informacije o eventualnim nabavkama dobila na Vladi FBiH. Podsjetila je da Štab donosi odluke o pokretanju javnih nabavki, a procedure provodi FUCZ.

-Za svaku odluku o pokretanju javnih nabavki dobije se saglasnost i validne su onog trenutka kada prođu na Vladi. Imali smo dobre namjere. Gdje je to iskočilo, kako je to iskočilo, neka utvrde nadležni organi – istakla je Milićević.

Čerkez: Nismo učestvovali, niti konsultirani u vezi s nabavkom respiratora

U Federaciji BiH danas imamo stabilnu epidemiološku situaciju i možemo reći da smo u prvom valu izbjegli crni scenarij širenja koronavirusa koji nažalost nisu izbjegle i neke mnogo razvijenije i bogatije zemlje od nas – istakao je u svom obraćanju na sjednici Predstavničkog doma Parlamanta FBiH član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje Goran Čerkez.

To je, kako je dodao, rezultat pravodobno uvedenih restriktivnih mjera, rada naših zdravstvenih ustanova, inspektora na graničnim prijelazima, policajaca koji su obavljali nadzor nad osobama u izolaciji, kao i svih naših građana koji su se pridržavali mjera struke.

-To je rezultat rada Vlade Federacije BiH i Federalnog stožera i Uprave civilne zaštite. U konačnici to je i rezultat rada Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva koje je radilo i donosilo mjere bazirane na Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, preporukama WHO, ali i vlastitim procjenama epidemiološke situacije u FBiH – naveo je Čerkez.

S obzirom da se na ovoj vanrednoj sjednici Predstavničkog doma govori i o javnim nabavkama tokom pandemije koronavirusa, Čerkez je naglasio da Federalno ministarstvo zdravstva, kao ni Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva, te Zavod za javno zdravstvo FBiH, ni na koji način nisu bili uključeni, niti konsultirani vezano za javne nabavke koje je provodila FUCZ.

-Slijedom toga u izvještaju koji vam je dostavljen, jasno je navedeno da smo 12. maja ove godine uputili informaciju i podatke Domu naroda Parlamenta FBiH – Odboru za utvrđivanje činjenica o nabavci sto respiratora iz Kine koji su plaćeni 10,5 miliona KM – dodao je Čerkez.

U svom aktu FMZ navodi, ističe Čerkez, da se u privitku dostavlja dokumentacija Zavoda za javno zdravstvo FBiH tj. Plan potreba medicinske opreme i medicinskih sredstava za zdravstvene ustanove u FBiH koji je proslijeđen Federalnom štabu civilne zaštite.

– U aktu FMZ eksplicitno navodi da ovo ministarstvo, a ni Zavod za javno zdravstvo FBiH, nisu uopće sudjelovali, niti su bili konsultirani u nabavci respiratora iz Kine koji su plaćeni 10,5 miliona KM – kazao je Čerkez.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE