SportKošarkaToronto bolji od Golden Statea u prvoj utakmici NBA finala

Toronto bolji od Golden Statea u prvoj utakmici NBA finala

Ako je suditi po prvoj utakmici serije, pred nama je izuzetno zanimljivo NBA finale. Toronto Raptorsi su pred svojom publikom u Scotiabank Areni savladali Golden State Warriorse sa 118:109 i tako u startu začepili usta svima koji su tvrdili da će ih aktuelni prvaci pomesti sa 4-0. Svoj nastup u finalu, prvi u klupskoj historiji, kanadska ekipa je odlično otvorila te povela sa 18:11 u šestoj minuti. U istom tempu su Raptorsi nastavili i uglavnom sjajnom odbranom uspješno održavali razliku te poluvrijeme zaključili s vodstvom od 59:49.

Pred kraj treće četvrtine Warriorsi agresivnijim pristupom u defanzivi smanjuju na 83:79, početkom zadnje dionice prišli su i na 90:87, ali to je bilo sve od gostiju. Torontu su počeli ulaziti i neki nemogući šutevi, a nakon što je jedan takav pogodio Fred VanVleet na tri minute prije kraja za 110:98, postalo je jasno da će Kanađani slaviti veliku pobjedu.

Golden State je u ovoj utakmici bio koncentrisan na prvu zvijezdu domaćih Kawhija Leonarda, solidno su ga gosti čuvali (23 poena, šut 5-14), ali bljesnuo je Pascal Siakam (32 poena, 8 skokova, šut 14-17), koji je u reketu imao odličnu podršku veterana Marca Gasola (20 poena).

Na drugoj strani daleko najefikasniji je bio Steph Curry (34). Nakon dugog oporavka od povrede, u tim Warriorsa se vratio DeMarcus Cousins, ali nije se naigrao (8 minuta, 3 poena).

Naredni susret NBA finala igra se također u Scotiabank Areni, u noći između nedjelje i ponedjeljka.