BiHTrenutno je najveći izazov spriječiti kršenje mjera izolacije

Trenutno je najveći izazov spriječiti kršenje mjera izolacije

Ministar sigurnosti i predsjedavajući Koordinacionog tijela BiH Fahrudin Radončić je na pres-konferenciji u Sarajevu kazao da su šatori postavljeni na svim graničnim prijelazima, osim na Orašju i Dubici.

Po njegovim riječima, kapacitetu su: Bosanska Gradiška 200, Izačić 100, Bijača 100, Bosnaski Brod 100, Rača 50, Šepak 50, Vardište 50, Klobuk 20 osoba.

Ministar Radončić je naveo da je, uz pomoć UNDP-a, Ministarstvo sigurnosti BiH obezbijedilo da u narednih nekoliko dana dvije entitetske vlade – Vlada Federacije BiH i Vada RS-a, mogu kupiti 50 hiljada testova za koronavirus.

Kazao je i to da će šatorsko naselje u Lipi, koje jako opterećuje Unsko-sanski kanton, zahvaljujući Štabu civilne zaštite Federacije i direktoru FUCZ Fahrudinu Solaku, rješavati na način „da će oni poslati 30 šatora, gdje će moći da stane 200 ležajeva, a toliko je upućeno deka i onoga što treba“.

Ministar Radončić je naveo da će Koordinaciono tijelo predložiti Vijeću ministara BiH opciju da nema PDV-a, odnosno niti poreskih carinskih dadžbina na medicinsku opremu, materijale, dok traje borba sa koronavirusom.

Kaže da je danas razgovarao s kineskim ambasadorom, te da se očekuje da će pomoć iz te zemlje biti u narednih 15-tak dana.

Ministar Radončić je informirao novinare i da je danas održao videokonferenciju sa direktorima i rukovodiocima sigurnosnih agencija u BiH.

– Sada je najveći posao staviti pod kontrolu osobe pod izolacijom. Moramo shvatiti da naši građani moraju biti da budu u izolaciji i da više nećemo tolerisati da neki šetaju i šire virus i ubijaju ljude – istaknuo je ministar Radončić.

Kaže da je njegova preporuka bila da se apsolutno koriste zakonske ovlasti, odnosno da se pišu krivične prijave. Dodao je da mjere daju rezultate.

Naveo je primjer da su 6. marta granicu BiH u oba pravca prešle 106.362 osobe, a da je 19. marta je prešlo 8.924 osobe.

– Znači dramatično smo smanjili broj prelazaka, što mislim da je veoma dobro – kazao je, između ostalog, Radončić.

Uzunović: ‘Bosnalijek’ svim kapacitetima stavljen u funkciju građana BiH

Direktor „Bosnalijeka“ Nedim Uzunović je na pres-konferenciji u Sarajevu, koju je organiziralo Ministarstvo sigurnosti BiH, kazao da je ta kompanija svim svojim kapacitetima stavljena u funkciju da građani BiH i sve zdravstvene institucije u BiH budu snabdjevene lijekovima.

Po njegovim riječima, uslov za to je da se održe koridori za snabdijevanje repromaterijalima.

– U ovom momentu mogu da kažem da u slijedećih nekoliko mjeseci mi možemo da odgovorimo na sve potrebe tržišta, da nas sada hermetički zatvore – naveo je Uzunović.

Istaknuo je da u ovom momentu nema potrebe za bilo kakvom panikom, veledorgerije i apoteke imaju dovoljno lijekova.

On je zahvalio svim radnicima „Bosnalijeka“ koji predano od početka ove krize rade u težim uslovima nego što je to bilo ranije.

Najavio je da će zaposliti dodatne radnike na pogonu za proizvodnju dezinficionih sredstava, napomenuvši da je to sada jedna od najdeficitarnijih roba.

– Mogu odgovorno da kažem da mi sukcesivno možemo da proizvodimo i snabdijevamo, posebno zdravstvene ustanove, prije svega Klinički centar Sarajevo, Tuzla i ostale medincinske ustanove sa tim prijeko potrebnim sredstvom. Što se tiče esencijlnih lijekova, to jest životno važnih lijekova, „Bosnalijek“ većinu toga proizvodi, tako da možemo nadoknaditi eventualno potpunu zabranu uvoza – kazao je Uzunović, dodajući kako se nada da ovo neće dugo potrajati.

Zahvalio je ministru Fahrudinu Radončiću i svim institucijama koje su se uključile u direktni kontakt sa kompanijama kao što je „Bosnalijek“, koje su od strateške važnosti u ovakvim situacijama.

Po njegovim riječima, ovo je još jedan signal da se domaćoj industriji treba posvetiti veća pažnja, „da upravo zbog ovakvih stvari ne ostajemo bez ikakve pomoći s vana“.

Napomenuo je da je „Bosnalijek“ prioritetno izvozna kompanija, ali su sva svoja sredstva sada odlučili iskoristiti samo za tržište Bosne i Hercegovine.

Upitan šta se trenutno najviše traži, odgovorio je da je najveća potražnja za dezinficionim sredstvima, te da je „Bosnalijek“ proizvodnju uvećao za više od tri puta i pokušat će u narednim danima i to da povećaju.

– Snabdijevat ćemo, prije svega, zdravstvene institucije, jer su oni prvi bedem odbrane, i šire stanovništvo – kazao je direktor „Bosnalijeka“.

Dodao je da se traži i „Paracetamol“, dodajući da nema panike za tim, postoji dovoljno zalihe u BiH.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE