ZanimljivostiNauka i tehnologijaU Hrvatskoj je u primjeni, u Srbiji je najavljuju, u BIH na...

U Hrvatskoj je u primjeni, u Srbiji je najavljuju, u BIH na čekanju

Od samog početka pandemije radi se na njenom suzbijanju. Jedan od načina kontrole širenja koronavirusa jeste i mobilna aplikacija za praćenje zaraženih, kao i osoba u kontakatu s njima. Aplikaciju su prvo počeli primjenjivati u Kini, a kasnije i u pojedinim evropskim zemljama. Kod komšija – u Hrvatskoj je u primjeni, u Srbiji je najavljuju, a kod nas je na čekanju.

Aplikacija bi uskoro u Srbiji trebala biti dostupna – neće biti obavezna, ali bi mogla da upozori na opasnost. Koristi se i u Hrvatskoj – preuzimanje aplikacije je dobrovoljno. Osobe koje instaliraju aplikaciju, imat će mogućnost razmijeniti bluetooth signal, što je veoma bitno. Trenutno nema nagovještaja da će aplikacija uskoro biti dostupna i građanima BiH.

“Što se tiče BiH – kako generalno sve lošije funkcioniše – uvijek smo korak iza u odnosu na susjede i druge razvijene zemlje. Trenutno, koliko sam upućen, tih planova nema”, kaže Ognjen Koprivica, inženjering menadžer IT kompanije Klika.

Kako aplikacija funkcioniše? Osoba koja dobije pozitivan nalaz na Covid-19, registruje to u aplikaciju. Sve osobe u kontaktu s oboljelim unazad 14 dana, koji imaju istu aplikaciju, dobijaju obavještenje da su bile u dužem, rizičnom kontaktu s oboljelim. Nakon 14 dana spremljeni podaci o kontaktima automatski se brišu jer završava period inkubacije.

Koprivica dodaje kako su se te aplikacije pojavile prije nekoliko mjeseci te da ne rade savršeno ispravno i da će se u budućnosti unapređivati.

Razvoj ovog tipa aplikacije zahtijeva mnogo vremena i novca. Može se instalirati samo na novijim verzijama telefona. Istina, ovakve aplikacije nisu pokazale očekivane rezultate, ali najviše zbog toga što oboljele osobe neće da prijave da su pozitivne na Covid-19. Sve ovo bi mogao biti razlog zašto o tome još nema govora u BiH, ali nije isključeno da i nas čeka život kontrolisan aplikacijom – kao preventivna i važna mjera.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE