ZDKU Visokom samo jedan epidemiolog: Svaki grad ZDK-a trebao bi imati dva,...

U Visokom samo jedan epidemiolog: Svaki grad ZDK-a trebao bi imati dva, takva praksa samo u Zenici

Epidemija izazvana koronavirusom u proteklom periodu izbacila je na površinu brojne probleme, a jedan od njih je i nedostatak epidemiologa i infektologa.

Rezultat je to, kaže prim. dr. Ednan Drljević, načelnik Odjela za infektivne bolesti Kantonalne bolnice Zenica i član Upravnog odbora Asocijacije infektologa BiH, potcijenjenih specijalizacija.

– Radi se o ljekarima koj nemaju ili imaju vrlo malo dežurstava i uglavnom žive od čiste osnovne plaće. Ne znajući kolika je njihova važnost, oni nisu bitni pojedinim direktorima domova zdavlja i bolnica sve dok ne izbije jedna ovakva epidemija kojoj svjedočimo – kaže Drljević za Faktor i dodaje da u ovu grupu spadaju i mikrobiolozi bez kojih je rad epidemiologa i infektologa nemoguć.

Naglašava kako svaki grad u Zeničko-dobojskom kantonu, osim Zenice, ima po jednog epidemiologa, dok Vareš, Olovo te još neka manja mjesta nemaju nijednog.

– Svaki dom zdravlja trebao bi imati najmanje dva epidemiologa, ali situacija na terenu je takva da više od pola njih imaju po jednog. No, niko ne postavlja pitanje – šta kad se ljekar razboli ili ode na godišnji odmor – navodi Drljević.

Smatra da je krajnje vrijeme da neko snosi krivicu – zašto direktori domova zdravlja do sada nisu raspisivali specijalizacije te zašto se epidemiolozima nisu dali adekvatne uvjete za rad i djelovanje.

– Ulaganje u takve specijalizacije ulaganje je u budućnost jer one nisu samo tipično stručno-medicinske, nego su naslonjene na kompletno društvo, a u nekim državama lokalni epidemiolozi nalaze se pri općinama, odnosno plaćaju ih općine. Znači, ako domovima zdravlja nije u interesu da ih imaju, neka budu pri općinama jer se epidemiolozi ne bave samo infektivnim bolestima, nego i karcinomom, dijabetesom, visokim pritiskom… – objašnjava Drljević.

Trenutan broj epidemiologa i mikrobiologa po glavi stanovnika u BiH najbolje oslikava stanje po kojem, kaže Drljević – epidemija niti je bilo, niti će ih biti.

– U Zeničko-dobojskom kantonu ima šest epidemiologa i osam infektologa, od kojih su dva na trajnom bolovanju. Slično je i u ostalim kantonima. Dakle, šest epidemiologa, šest infektologa i šest sanitarnih inspektora izdržalo je prethodnih mjeseci, a pregledano je hiljade bolesnika. U takvoj smo situaciji da nam trenutno ni dupli broj epidemiologa, infektologa i mikrobiologa ne bi bio dovoljan kako bismo u slučaju epidemije mogli adekvatno odgovoriti na zadatke – dodaje Drljević.

Naglašava kako su epidemiolozi, infektolozi i mikrobiolozi razočarani ponašanjem predstavnika društvenih zajednica, ali i pojedinih kolega, koji se, kaže Drljević, često miješaju u njihov posao.

– Mislim da se naše mišljenje i preporuke trebaju više uvažavati. Često nam neke kolege sa drugim specijalizacijama nameću svoje mišljenje, ali i predstavnici vlasti, počev od državnog, pa sve do lokalnog nivoa. Neurohirurg nikome ne dozvoljava da mu priča o tumoru mozga, tako ni nama niko ne bi trebao nametati mišljenje o epidemijama i načinu kako tretirati zaražene pacijente. Nažalost, nama se svi miješaju u posao i što je najgore ne uvažavaju se naša mišljenja i preporuke, a kad se pojave komplikacije, svi se izvuku i sve isporuče nama – kaže Drljević.

Visoko.co.ba / Faktor


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE