ZDKPolitikaUpadljivo američko distanciranje: Zašto Fuad Kasumović ne može u SAD?

Upadljivo američko distanciranje: Zašto Fuad Kasumović ne može u SAD?

Fuad Kasumović nalazi se na listi osoba koje ne mogu ući u SAD. Naime, poznato je da je Fuad Kasumović 2012. bez odobrenja Ministarstva finansija BiH ili Vijeća ministara BiH boravio 5 dana u Islamskoj Republici Iran te se, prema navodima zapadnih obavještajnih službi, sastajao sa iranskim obavještajcima. Na pitanja kako i zašto je išao, često je mijenjao odgovore. Od toga da je išao privatno, do toga da je bio pozvan.

Znamo samo da posjeta nije bila službena.

Podsjećamo naše čitaoce da je ovakav problem imao čak i bivši generalni sekretar NATO saveza Javier Solana, kome je zbog službene posjete Iranu 2013. američka administracija odbila izdati vizu, iako je za razliku od Fuada Kasumovića, u Iranu boravio službeno, kao član delegacije EU.

Da Kasumovićevi kontakti sa Iranom postaju alarmantni, ukazano je nakon njegovih priređivanja iftara za iranske “službenike” u hotelu “Zagreb” u Sarajevu, nakon povratka iz Irana. Naravno, da Fuadova druženja nisu donijela nikakve benefite BiH, iako je 2012. tvrdio kako je putovao zbog “dobrobiti BiH”.

“Iran je veoma napredna zemlja. Iran ima veliku želju za ekonomskom saradnjom s BiH, dok mi u BiH imamo 550.000 nezaposlenih, a firme nam stoje. Imamo potrebe za ulaganjem u BiH. Ja sam održao niz sastanaka s raznim ministrima u Vladi Irana. Razmijenili smo mišljenja kako poboljšati saradnju, od automobilske industrije i drugih oblasti”, rekao je tada Kasumović.

Dodao je Kasumović u svom klasičnom stilu populističkih, neispunjenih obećanja, da je Iran pokazao spremnost da BiH stavi na raspolaganje kreditnu liniju koja bi mogla ići do milijardu eura, a čiji bi uslovi bili povoljniji od kredita Evropske banke za obnovu i razvoj.

Naravno, od toga nije bilo ništa.

Iako institucije BiH nisu zvanično bile upoznate s posjetom Kasumovića, on tvrdi da ne postoji nikakva opasnost da ona bude ocijenjena kao kršenje sankcija koje je međunarodna zajednica odredila Iranu zbog ilegalnog nuklearnog programa te zemlje.

“S obzirom na to da nije dobio saglasnost za ovo putovanje, Kasumović nije ni dostavio bilo kakav izvještaj o posjeti Iranu pa je nepoznato s kim se on tamo sreo i u čije ime. Kasumovićevo putovanje u vrijeme kada je nepoznat njegov status u Savjetu ministara najbolje govori o stanju u BiH i besmisleno je i komentarisati postupke smijenjenog zamjenika ministra finansija i trezora BiH”, napisali su u odgovoru iz Vijeća ministara BiH.

Nedugo nakon toga bio je predmet rada zapadnih obavještajnih službi, o čemu je naš portal izvještavao prenoseći povjerljive izvještaje bosanskohercegovačke OSA-e i američke NSA.

“Saradnja” Fuada Kasumovića se nastavila i sa pozicije gradonačelnika Zenice, kada je u maju 2018. primio delegaciju Irana. “Rezultati” su isti kao što su bili i za BiH. Nema iranskih investicija, ali zato ima upadljivog distanciranja američke administracije od Kasumovića.

Uostalom, od kada je Fuad Kasumović gradonačelnik, u Zenici i nema proizvodnih investicija niti zapošljavanja. Naprotiv, čitava preduzeća napuštaju Zenicu, kao što je naprimjer BOHA d.o.o., koja je sa 40 radnika preselila u Kakanj, a preduzeće “CIMOS” sa 120 radnika zatvorilo pogon u Zenici. Naravno, Kasumović je obećao da će “u roku od 30 dana strateški partner pokrenuti proizvodnju CIMOS-a”, što se pokazalo još jednom njegovom ublehom.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE