BiHUskoro izrada Zakona o istospolnom partnerstvu u FBiH

Uskoro izrada Zakona o istospolnom partnerstvu u FBiH

Vlada Federacije je prije nekoliko dana usvojila Zaključak o formiranju radne grupu za izradu Zakona o istospolnom partnerstvu. Ovo je jedna od tema o kojoj u našoj zemlji ne postoji potpuna suglasnost, ali o kojoj će se morati voditi računa ako Bosna i Hercegovina ozbiljno teži ka Evropskoj uniji.


videoprilog Lejle Čeljo (Dnevnik 2)

Iako nevidljivi pred zakonom, istospolni parovi širom BiH žive u zajedničkim domaćinstvima i dijele svoju svakodnevnicu jednako kao i heteroseksualni parovi. BiH im kao istospolnim zajednicama ne pruža osnovna socijalna i ekonomska prava. Prvi korak ka izjadnačavanju njihovih prava mogao bi biti zaključak Federalne vlade o načinu pravne regulative i prepoznavanja istospolnih zajednica u našem društvu.

– Radi se o jednom vertikalnom međunarodnom prihvatanju svih međunarodnih regula vezanih za prava i ljudska prava i radi se o prihvatanju i silaženju tih istih prava u Bosnu i Hercegovinu – kazao je Fadil Novalić, premijer Federacije BiH (SDA).

Naredni korak bi bila radna grupa koju će formirati Federalno ministarstvo pravde i koja će raditi na tekstu Zakona o istospolnom partnerstvu. Sarajevski otvoreni centar sačinio je model zakona, koji bi istospolnim parovima omogućavao zaštitu prava. Neka od njih su: upis u matične evidencije, pravo na zdravstveno osiguranje preko partnera, pravo na porodičnu penziju ili pravo na nasljeđivanje imovine.

– 80 posto parova koji žive već dugi niz godina u stabilnim zajednicama žele da imaju priliku da sklope partnerstva u BiH. To znači da oni žele da se pravno reguliše njihov status, od pitanja eventualnog naslijeđivanja do nekih poreskih olakšića itd. – ističe Emina Bošnjak, direktorica Sarajevskog otvorenog centra.

– Naravno da podržavamo ovo pitanje. Ovo nije samo pitanje EU, već je pitanje ljudskih prava naših sugrađana i sugrađanski da žive u skladu sa svojim opredjeljenjem i da im država obezbijedi ta prava – kaže Sabina Ćudić, potpredsjednica Naše stranke.

Ukoliko bi došlo do izrade Zakona i upućivanja u parlamentarnu proceduru, istospolnim parovima bilo bi omogućena ista prava koja imaju bračni drugovi, osim prava na usvajanje djece. Iako je jasno da se radi o kontroverznoj temi za naše društvo, koje i nije na nivou evropskih, potrebno je to posmatrati sa stajališta ljudskih prava, tvrdi član Komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović:

– Smatram da bh. društvo mora postići nivo zrelosti da se o ovim stvarima razgovara i svaki pojedninac u našem društvu ima jednaka prava – kaže on.

Vjerske zajednice u našoj zemlji nemaju jasan stav o ovoj temi i nismo uspjeli dobiti konkretan odgovor. Ombudsmeni za ljudska prava BiH još 2016. godine dali su preporuku da zakonodavna vlast u BiH, u skladu s principom nediskriminacije propisanim Ustavom BiH, ima obavezu da usvoji zakonska rješenja kojima se reguliše pitanje zajednice života ispospolnih partnera i prava.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE