Lokalne TemeVisoko već danima među najzagađenijim gradovima BiH, da li je vrijeme za...

Visoko već danima među najzagađenijim gradovima BiH, da li je vrijeme za interventne mjere i zaštitu građana?

Grad Visoko već sedmicama jedna je od glavnih tema u brojnim medijima, zbog izuzetne zagađenosti zraka koju bilježi mjerna stanica postavljena sredinom prošle godine u našem gradu. Prema do sada dostupnim podacima situacija je alarmantna, jer se Visoko, uz Sarajevo i Ilijaš, svakodnevno nalazi na listi najzagađenijih gradova BiH, zbog čega su građani u direktnoj opasnosti. I dok su, recimo, u Kantonu Sarajevo svjesni opasnosti kojoj se izlažu građani izlaskom iz svojih domova tokom velike zagađenosti zraka, te proglašavanjem Interventnih mjera (epizode Pripravnost, Upozorenje i Uzbuna) pokušavaju koliko-toliko da zaštite građane, u našem gradu takva vrsta zaštite ne postoji, iako ju je Vlada ZDK-a Zakonom o zaštiti zraka predvidjela.

Tačnije, za razliku od Kantona Sarajevo u kojem kantonalna vlada, posredstvom svog operativnog štaba određuje kada se proglašavaju određene epizode zbog zagađenosti zraka, u našem kantonu za proglašavanje ovakvih interventnih mjera najdirektnije su zaduženi članovi općinskih/gradskih administracija. Kako je navedeno u Zaključku Vlade ZDK od 31. januara 2013. godine, u vezi sa planom interventnih mjera u ZDK-u u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka, “za primjenu ovog plana zadužen je Operativni štab Općine, na čijem području se proglašavaju interventne mjere”.

Nadalje, u tekstu je navedeno i ko su članovi Operativnog štaba Općine, ali i to da “općinski načelnik na osnovu prikupljenih podataka mjerenja kvaliteta zraka dobivenih od stručnih i ovlaštenih institucija proglašava epizodu pripravnosti, odnosno prvu epizodu prekomjernih koncentracija zagađujućih materija u zraku i odlučuje o potrebi sazivanja i početka djelovanja Operativnog štaba za primjenu druge i treće epizodne situacije, odnosno epizode upozorenja i uzbune”.

U praktičnom smislu to znači da je općinskim/gradskim vlastima data najdirektnija mogućnost da zaštite svoje građane proglašavanjem epizodnih situacija u slučajevima prekomjernih koncentracija zagađujućih materija u zraku, ali i da pokrenu procedure kojima bi u taj proces uključili i druge nadležne institucije i ustanove.

U slučaju Visokog svjedoci smo da su već odavno stečeni uslovi za provođenje mjera Pripravnosti, ali i Upozorenja, a samo jedan od primjera jeste situacija kojoj smo svjedočili u subotu, 11. januara kada je bilo moguće proglasiti prvu epizodu (Pripravnost), jer su zabilježene koncentracije SO2 prelazile vrijednost praga određenog odlukom Vlade ZDK-a (400 μg/m³) tri sata uzastopno, te su u periodu od 20 do 22 sata iznosile između 433 i 468 μg/m³ (podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda – FHMZBiH). Ništa bolja situacija nije ni u drugim gradovima našeg kantona kada je riječ o zagađenosti zraka, ali ni tamo nema neke inicijative nadležnih vlasti kako bi građani bili zaštićeni. Jedini izuzetak jeste Kakanj, u kojem je prije nekoliko dana proglašena epizoda Pripravnosti, odlukom općinskog načelnika Aldina Šljive.

Iako smo nebrojeno mnogo puta ukazivali na probleme koje zagađenost zraka prouzrokuju kod građana, iako smo svjedoci povećanja broja oboljelih od respiratornih oboljenja u našem gradu, te iako, kako vidimo, postoje mogućnosti da općinska/gradska administracija zaštiti građane ili barem najugroženije kategorije, u koje spadaju trudnice, djeca i starije osobe, čini se kako jedinu zaštitu građani mogu pronaći u vlastitom aktivizmu, manjem izlasku iz svojih domova, odnosno nošenju zaštitnih maski. A kako bismo najozbiljnije ilustrovali svu opasnost koju zagađenost zraka nosi ističemo da je u vrijeme pisanja ovog teksta (nedjelja, 12. januar) indeks kvaliteta zraka u Visokom iznosio 331, te da je zbog toga zrak bio opasan, a Visoko najzagađenije u BiH.

Kako je navedeno na stranici Ekoakcije, udruženja koje putem svoje aplikacije prati zagađenja vazduha u BiH, pri takvim vrijednostima indeksa zagađenosti vazduha “ozbiljne posljedice moguće su za cjelokupno stanovništvo! Tokom boravka vani treba izbjegavati bilo kakve napore. Najugroženije kategorije stanovništva: trudnice, stare osobe i djeca, osobe s respiratornim i srčanim problemima, morale bi ostati u zatvorenom!”

Pitamo se, da li će napokon dužnosnici koje su građani direktno izabrali da štite i brane njihove interese u nadležnim institucijama i ustanovama početi da štite i brane interese građana, u ovom slučaju ono najvažnije – ZDRAVLJE!

 

Visoko.co.ba/Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE