SportOstali sportoviVječni Tom Brady odveo Patriotse do šeste titule

Vječni Tom Brady odveo Patriotse do šeste titule

New England Patriotsi savladali su Los Angeles Ramse 13:3 u 53. Super Bowlu i došli do šeste titule prvaka NFL-a. Trebala je to biti spektakularna utakmica dva najbolja napada u ligi i Super Bowl koji će se pamtiti godinama. Pamtit će se, ali kao najneefikasniji Super Bowl u historiji, s najmanje poena ikad, ali i kao veliko finale u kojem je Tom Brady ušutkao i one zadnje kritičare i sad je bez ikakve rasprave najveći igrač svih vremena.

Nije mu ovo bila najbolja utakmica u karijeri. Nije ni u 100 najboljih u karijeri. Ali, kad je bilo bitno i kad je trebalo učiniti nešto da se utakmica prelomi, Brady je opet napravio svoje. U čudnoj utakmici Patriotsi su vodili šokantnih 3:0 na poluvremenu field goalom Gostkowskog deset minuta prije kraja druge četvrtine.

Jared Goff odigrao je ispod svakog nivoa, nisu ni Brady i društvo bili ništa bolji i, u biti, jedini igrač koji je došao na utakmicu bio je nevjerovatni Julian Edelman koji je u jednom trenutku sam imao više osvojenih jardi (93) od cijelog napada Ramsa (72) i bio je proglašen MVP-jem.

Skupio je Edelman na kraju 141 jardu iz deset hvatanja, ali je ključan potez na utakmici, od koje je do tog trenutka dosadniji bio samo kriminalno loš šou na poluvremenu s bendom Maroon 5, ponovno povukao Tom Brady.

Nakon što su Ramsi izjednačili field goalom pred kraj treće četvrtine i njihov napad se definitivno probudio, Brady je na drugom pokušaju za tri jarde bacio strašno tešku “brejdijevski” loptu Gronkowskom da bi Michel u sljedećoj akciji uzeo još dvije jarde za touchdown.

Sedam minuta prije kraja Ramsi su dobili loptu i imali sasvim dovoljno vremena da izjednače i utakmicu odvedu u eventualni produžetak. Goff je počeo ozbiljnije igrati i nakon što je dovukao svoj napad na 27 jardi od “end zonea” Patriotsa na drugom pokušaju za deset ušao je u potpuno nepotreban rizik. Dugom loptom tražio je Cooksa, ali je Stephon Gilmore presjekao dodavanje i riješio utakmicu. Gostkowski je minutu i 16 sekundi prije kraja pogodio field goal za nedostižnih 13:3 i Ramsima više nije bilo spasa.

Igrala im je još samo teorija – pogoditi field i onda se izvući nekim epskim onside kickom i touchdownom, a sve to u manje od deset sekundi. Nije se dogodilo ništa od navedenog i Patriotsi, Tom Brady i legendarni trener Bill Belichick osvojili su šesti naslov u historiji i dostigli Pittsburgh Steelerse na vječnoj listi. Tom Brady, koji je već u 42. godini, rekao je prije finala da ima nula posto šanse da završi karijeru nakon ovog Super Bowla. Kako stvari stoje, bit će ovdje još koju godinu i sad se više niko ne bi kladio da dinastija New England Patriotsa pod njegovim vodstvom neće osvojiti još koji naslov.

On i Belichick su u 19 sezona osvojili 16 divizijskih naslova, devet puta su bili pobjednici konferencije i uzeli su šest naslova prvaka.

Na listi ekipa s najviše pobjeda u play-offu Patriotsi su se izjednačili sa Steelersima s 36 pobjeda. Drugi je Dallas s 35, treći Green Bay s 34, a peti San Francisco s 30 pobjeda. Šesto mjesto – Tom Brady lično, 29 pobjeda.