BiHVlada FBiH: Među kompanijama za hitnu prodaju Bosnalijek, Energoinvest, FDS...

Vlada FBiH: Među kompanijama za hitnu prodaju Bosnalijek, Energoinvest, FDS…

Fadil Novalić, premijer FBiH nakon održane sjednice Vlade FBiH kazao je da je sjednica protekla bez tri ministra DF-a, te je iskoristio priliku da kaže da su ministri dužni dolaziti na sjednice sve dok im traje radno-pravni status, piše bh. novinska agencija Patria.

– Danas su prevladavale reformske tačke i samo nužna imenovanja jer ako ih ne bismo uradili došli bismo u pravnu koliziju da te firme ne funkcioniraju. Tako je danas usvojen prijedlog programa rada Vlade FBiH za mandat 2015.-2018. To nije obavezno da ide na Parlament. Mogli smo to i prije, ali čekali smo agendu, za koju vidimo da neće ići lako, pa smo usvojili program. Druga važna tačka je reorganizacija pojedinih uprava u cilju efikasnije i funkcionalnije potrošnje – istakao je Novalić.

Premijer je pojasnio da od ukupno 140 institucija njih 30 će biti obuhvaćeno zahvatima ujedinjavanja, ukidanju nekih.

– Danas smo prvih šest odlučili da ujedinimo i pripojimo nekim drugim. To je prije svih Institut za poljoprivredu. Tako se ujedinio Zavod za zaštitu bilja, Federalni zavod za agropedologiju i Federalni zavod za poljoprivredu. Oni će prerasti u Institut i imat će jednu upravu – kaže Novalić.

Federalni fond za pružanje pomoći poplavljenima pridružen je Federalnoj upravi civilne zaštite.

– Znamo da su bile poplave, ali  sada Fond može koristiti resurse FUCZ-a. Zatim Agencija za privatizaciju, Agencija za pasivni podbilans i Agencija za reviziju privatizacije sve će to biti kao jedna agencija. U narednim mjesecima radit ćemo dodatne analize koliko nam tačno treba uposlenih. Ovo je druga mjera pored moratrija na zapošljavanje koja radi na smanjenju javne potrošnje – istakao je Novalić.

Ukupno 52 preduzeća svrstana su u tri kategorije strateška, preduzeća s poteškoćama i preduzeća s manjinskim udjelom i trebaju ići na brzu privatizciju.

– U strateške kompanije ulazi 21 firma, a tu spadaju elektroprivrede, telekomi, Željeznice i neke fabrike namjenske industrije koje nisu gubitaši, tu su i aerodromi i banke koje su u posjedu FBiH i tih 21 po novoj uredbi su predmet interesa Vlade FBiH direktno. To su strateške kompanije. U nekih od njih ćemo uvesti tehničku pomoć EBRD-a radi restruktuiranja kao što su rudnici i Željeznice – istakao je Novalić.

Privrednih društava s poteškoćama ima 26, a to su Agrokomerc, Binas, Fabrika duhana Mostar, Šume Herceg-Bosne, Pretis, Vitezit… i za njih će biti formirana Direkcija za preduzeća sa poteškoćama.

– Direkcija će se pobrinuti o ovim firmama s ciljem ili da ih restruktuira ili da ih likvidira putem stečaja. One koje idu na privatizaciju su posljednja kategorija, a u njih spadaju Aluminij, Arcerol Mittal, Energoinvest, Bosnalijek, Energopetrol i Sarajevo osiguranje, Fabrika duhana Sarajevo – napomenuo je Novalić.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE