BiHPolitikaVlada FBiH traži tehničku pomoć od MMF-a

Vlada FBiH traži tehničku pomoć od MMF-a

Kakva je sudbina preduzeća u državnom vlasništvu? Mnoga su u vrlo teškoj situaciji pa je tehničku pomoć od MMF-a tražila Vlada Federacije. I Vlada Republike Srpske razmatra zahtjev za sličnu tehničku pomoć. Ipak, prava slika o ekonomskoj situaciji uskoro će biti poznata u izvještaju MMF-a za Bosnu i Hercegovinu.

U prvoj studiji MMF-a o preduzećima u državnom vlasništvu nismo dobili pozitivne rezultate. Kasnije će tome svjedočiti i nezadovoljstvo radnika nekih posrnulih preduzeća.

– Državne firme generalno posluju na nekom autopilotu i nisu kao takve konkurentne. Konkurentnost se mora poboljšati kroz bolji menadžment i kroz jasne ciljeve – ističe profesor finansija Sanel Halilbegović.

Da bi djelimično bila riješena situacija lošeg poslovanja preduzeća u državnom vlasništvu, Vlada FBiH tražila je tehničku pomoć od MMF-a, koja se očekuje sredinom decembra.

– Mnoga preduzeća u državnom vlasništvu posluju loše, što je sada evidentno u slučajevima Aluminija i rudnika Zenica i Breza. Transparentnost i nadzor u ovim preduzećima su nedovoljni. Naša misija će pružiti savjete o uspostavljanju liste svih preduzeća u državnom vlasništvu u FBiH, nadzor nad njihovim finansijskim rezultatima, poboljšanju upravljačke strukture i utvrđivanju fiskalnih rizika – poručio je Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

I u samoj Vladi Federacije su svjesni da im je pomoć potrebna, a sve s ciljem da se restrukturiranjem neka od njih spase od propasti.

– Zajedno s našim timovima razmotrit će se poslovanje 48 javnih preduzeća koja su u većinskom vlasništvu Vlade FBiH i onda ćemo zajedno analizirati strukturu pozitivnog i negativnog poslovanja, strukturu dugova te zajednički raditi na modalitetima koji će unaprijediti njihovu produktivnost, efikasnost i profitabilnost – kaže savjetnik premijera FBiH Goran Miraščić.

– Ako nam želi pomoći, MMF bi trebao ukazati na stavku stvaranja konkretnih ciljeva i golova za menadžment, tj., upravljačke strukture državnih firmi da bismo onda znali mjerljivo da vidimo kakvi su rezultati – navodi Halilbegović.

Situacija je, ističu stručnjaci, alarmantna, čemu dodatno doprinosi i neformiranje vlasti u našoj državi. A još je neizvjesno i kakve podatke ćemo dobiti u izvještaju MMF-a o bh. ekonomiji koje očekujemo uskoro.

visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE