ZDKSportVrijedna pobjeda košarkaša Čelika u Živinicama-uspješan debi trenera Josipa Pandže

Košarkaši Čelika, uokviru 12.kola (prvo kolo drugog dijela prvenstva) A1 Lige KSBiH, sezona 2019/2020, bili su na gostovanju u Živinicama kod ekipe IBU Spartans. Utakmica je odigrana u gradskoj dvorani u Živinicama pred oko 150 gledalaca. Vrijednu pobjedu u ovom derbiju zabilježili su gostujući košarkaši Čelika i tako se revanširali Živiničanima za poraz u prvom kolu u Zenici.

Rezultat: KK IBU Spartans – OKK Čelik 81:85 (23:22), (20:19), (25:24), (13:20);

Sastav ekipe Čelika u Živinicama i postignuti poeni:
Nebojša Maksimović, Benjamin Bajramović 5, Armin Avdibegović (cap) 13, Adis Zec, Anes Podojak 5, Ranko Križanović 19, Stefan Britvar 2, Namik Varupa 7, Aner Đulan, Nedžad Muratović 34, Admir Škaljo, Kenan Fajković. (Trener Josip Pandža, pom.trener Bojan Stevanović).

Najefikasniji kod Čelika bili su Nedžad Muratović 34, Ranko Križanović 19 p. + 7 skokova i 7 asistencija, Armin Avdibegović 13 poena.
Najviše koševa za IBU Spartans postigli su Željko Klještan 31, Emad Nezirić 15, Namik Čičkušić 13, Mirsad Vrtagić 10 poena.

Košarkaši Čelika ostvarili su prvu pobjedu u prvenstvu pod vođstvom novog trenera Josipa Pandže. Pobijedili su u gostima veoma borbenu ekipu KK IBU Spartans u Živinicama i tako im se revanširali za poraz u prvom kolu u Zenici (87:92). Utakmica je bila ravnopravna i izjednačena tokom svih 40 minuta, a u finišu utakmice bolje su se snašli košarkaši Čelika i ostvarili veoma vrijednu gostujuću pobjedu od 81:85.
U prvoj dionici Čelik ostvaruje vođstvo od 7:14, ali domaći uzvračaju serijom od 10:0 i rezultat je 17:14. Dionica završava minimalnim vođstvom domaćih od 23:22.
Ekipe se smjenjuju u vođstvu kroz drugu dionicu, a na poluvrijeme se ide pri vođstvu domaćih od 43:41.
U trećoj dionici Čelik ima vođstvo od 45:51, ali do kraja ove dionice domaći sustižu to vođstvo sa dvije uzastopne trojke, a na kraju tri četvrtine utakmice je tri poena prednosti za domaće, 68:65.

Na početku zadnje dionice domaći idu na plus osam poena (73:65), a nakon nekoliko minuta Čelik je preokrenuo vođstvo domaćih na 75:79 serijom od 0:9. Na dvije minute do kraja je 76:79 za Čelik. Domaći su izjednačili na 79:79 na minut i 36 sekundi do kraja utakmice. Slijede dva plus jedan poen Ranka Križanovića za vođstvo Čelika od 79:82. Domaći iz dva slobodna bacanja smanjuju na 81:82, a nakon toga Nedžad Muratović pogađa dva slobodna bacanja za 81:84. Pobjedu povećava i potvrđuje kapiten Armin Avdibegović sa jednim pogođenim slobodnim bacanjem za konačnih 81:85 za Čelik.

U rosteru Čelika nije bilo Mirze Kese i Vildana Hodžića, a u rosteru su, umjesto njih, bili Adis Zec i Kenan Fajković.
Ovo je osma pobjeda košarkaša Čelika uz četiri poraza u ovom prvenstvu.
U narednom 13.kolu košarkaši Čelika će biti domaćini, u velikom derbiju, sarajevskoj ekipi, lideru na tabeli, KK Bosna Royal, koju su Zeničani pobjedili u drugom kolu u Sarajevu, 86:87.