Wimbledon: Raonić pobijedio Federera i izborio svoje prvo finale na Grand Slam turnirima

555

Kanađanin Miloš Raonić plasirao se u finale Wimbledona nakon što je u polufinalu rezultatom 3:2 u setovima (6:3, 6:7 /3:7/, 4:6, 7:5, 6:3) savladao švicarskog tenisera Rogera Federera.

Federer se borio za svoje 11. finale Wimbledona, Raonić za svoje prvo. I, sada znamo, Wimbledon će imati debitanta u finalu.

Prvi set je pripao Raoniću, a presudan je bio četvrti gem kada je Kanađanin napravio brejk za 3:1. To je zapravo bio i jedini servis koji Federer nije uspio lagano osvojiti pošto je u tri osvojena gema na svojim servisima dopustio Raoniću da osvoji samo tri poena. Meč je okončan rezultatom 6:3 za Raonića.

U naredna tri seta viđen je maratosnki okršaj u kojima je prvo Feder napravio preokret, a onda Raonić donio novo izjednačenje.

No, krenimo redom. Drugi set je donio izvrsne servise oba tenisera koji nisu dozvoljavali ni nagovještaj brejka. Jedinu takvu situaciju imali smo pri rezultato 5:4 za Federera kada se Raonić mučio, ali na kraju osvojio servis za 5:5. Na kraju je odlučio tie-brejk u kojem je bio uspješniji Federer sa 7:3.

Preokret Šicarca uslijedio je njegovom kvalitetnom igrom u trećem setu kada su ponovo oba tenisera bila izrsvna prilikom sovjih servisa, ali je Federer uspio napraviti brejk za 4:3 i na kraju održati razliku te upisati set uz rezultat 6:4.

U četvrtom setu već su nastajali problemi kod servisa za oba tenisera, a pogotovo kod Raonića koji je jedva uspio osvojiti servis za 3:2, a poteškoće je imao i kod osvajanja gemova za 4:3 i 5:4. Ipak, Kanađanin je, nakon maratonkog gema pri svom vodstvu 6:5, uspio napraviti brejk i izjednačiti na 2:2 u setovima.

U posljednjem setu, Raonić je pokazao fizičku prednost i bez većih problema upisao je set sa 6:3 pri čemu je napravio jedan brejk. Meč je trajao tri sata i 29 minuta.

U finalu Raonić će igrati protiv boljeg iz okršaja Andyja Murrayja i Tomasa Berdycha.

Rezultat prvog polufinala:

Miloš Raonić (7. ATP) – Roger Federer (3. ATP) 3:2 (6:3, 6:7 /3:7/, 4:6, 7:5, 6:3)