SportNogometŽeljezničar šesti put osvajač Kupa BiH

Željezničar šesti put osvajač Kupa BiH

Željezničar je slavio u revanš utakmici finala Kupa Bosne i Hercegovine na gostovanju kod Krupe (0:4) i potvrdio pobjedu iz prvog susreta, a Plavi su tako došli do šestog trofeja u najmasovnijem takmičenju u državi. Admir Adžem je nakon šest godina donio Plavima trofej. Marjanović je odlično probio po lijevoj strani u šestoj minuti, ali Bogičević je otklonio opasnost ispred gola Željezničara. Plavi su uputili nekoliko ubačaja u kazneni prostor Krupe, ali Makitan i Vukotić su to “pokupili”. Domaći su u 11. minuti propustili ogromnu priliku. Milanović je pretrčao Bogičevića i uposlio Šamaru koji sa nekoliko metara poslao loptu preko gola Vedrana Kjosevskog. Marjanović se našao sam ispred Vedrana Kjosevskog u 14. minuti, ali njegov udarac je zatresao vanjski dio mreže gola Plavih. Dvije minute poslije na drugoj strani Hajdarević je poslao loptu u šesnaesterac, a Ramović se odlično uključio iz drugog plana, međutim njegov udarac završio je visoko iznad gola. Osmanković je poslao loptu pored gola iz teške pozicije u 18. minuti. Ramović je izašao sam pred Fejzića u 27. minuti, no umjesto za udarac odlučio se za dribling, te je izgubio loptu. Gosti su poveli u 33. minuti. Ramović je odlično probio po desnoj strani uz korner liniju, te uposlio Ubiparipa koji je pobjegao Makitanu i matirao Fejzića. Do kraja prvog poluvremena Željezničar je imao još nekoliko šansi, a u sudijskoj nadoknadi udvostručili su prednost. Zakarić je uposlio Zajmovića koji petom zatresao mrežu gola Krupe i tako već tada riješio dilemu oko osvajača Kupa BiH. Nakon četiri minute igre u nastavku desio se “rikošet” u šesnaestercu Željezničara nakon kojeg je Milanović šutirao preko gola Plavih. Gosti su u 63. minuti došli do trećeg gola. Zec je odlično proigrao Ramovića, koji je pokušao pronaći Ubiparipa, ali lopta se odbila do Zakarića koji majstorskim pogotkom doveo u prednost od 3:0. Željezničar je sve češće dolazio do prostora da ugrozi mrežu domaćih, ali Plavi u nekoliko akcija nisu dobro reagovali. U 83. minuti Ramović je golom postavio konačnih 0:4. Ovo je za Plave šesti trofej Kupa BiH, a ranije su ih osvajali u sezonama 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2010/11, 2011/12. Vrijedi istaći da je ovo prvi trofej Plavih nakon pet godina, nakon što su osvojili titulu prvaka u sezoni 2012/13.