SportNogometŽeljo na Grbavici slavio protiv bezidejnog Sarajeva

Željo na Grbavici slavio protiv bezidejnog Sarajeva

Ekipa Željezničara pobjednik je 106. Sarajevskog derbija koji je danas odigran na stadionu Grbavica. Ovaj meč 11. kola BHT Premijer lige pred dobro popunjenim tribinama završen je rezultatom 1:0 za domaće. Erupcija slavlja navijača Plavih na tribinama bila je ogromna.

Inače, današnji susret bio je debi Edisa Mulalića na klupi Željezničara.

Jedini pogodak danas postigao je Tiago u 25. minuti susreta. Gosti sa Koševa igrali su bezidejno, a očigledno je da je novi stručni štab koševskog tima izuzetno loše pripremio ekipu za utakmicu.

Plavi su dominirali u svim segmentima igre. Pokazali su kako se brane boje svoga kluba.

Šanse se stvarale na obje strane

No, krenimo redom. Gosti su krenuli ofanzivno. Igrala se 2. minuta kada je Sarajevo izvelo dobru akciju, ali je Antolović dobro intervenisao. Igrači tima sa Grbavice su u uvodnim minutama napravili nekoliko grubih startova pa je glavni sudija Ognjen Valjić upozorio Beganovića u 5. minuti nakon starta nad Rustemovićem.

Domaći su imali dobru priliku u 11. minuti. Kokot dobro proigrava Tiaga koji šutira glavom pored gola. U narednom napadu Beganović glavom prebacuje gol.

Šanse su se smjenjivale. Tako je u 13. minuti, nakon centaršuta Velkoskog iz kornera, Puzigaća glavom puca pored gola. U 17. minuti Tiago je puca sa nekih 20 metara, Delač tek iz drugog pokušaja hvata loptu. Minut poslije Đelmić je opasno zaprijetu golu Sarajeva. Lopta je šetala po vrhu peterca, ali u blizini nije bilo igrača Željezničara.

Izabranici Miodraga Ješića uzvraćaju u 21. minuti. Duljević centrirta oštru loptu za Benku koji je promašuju i propušta izglednu priliku za postizanje gola. Igrao se 24. minut kada je Duljević isprobao svoj šut. Ipak, Antolović je bio na oprezu.

U 25. minuti domaći dolaze u vodstvo. Blagojević je šutirao sa nekih 20 metara, lopta je na putu do gola zakačila Tiaga promijenila smjer i prevarila Delača. Pogodak je izazvao erupciju oduševljenja pristalica Plavih.

Sarajevo je nakon toga krenulo ofanzivnije. U 41. minuti Duljević ima dobru priliku. Ipak, izblokirao ga je Kosorić u ključnim trenucima.Minimalnim vodstvom Plavih okončan je prvi dio. Sasvim zasluženo.

Željo stvarao šanse, Sarajevo totalno podbacilo

U nastavku prvo prijete domaći. Igrao se 51. minut kada su dobro kombinovali Đelmić i Kokot. Ovaj drugi sjajno šutira ali Delač fantastičnom intervencijom spašava siguran pogodak. Tri minute poslije Đelmić je mogao matirati čuvara mreže gostiju. Ipak, njegov udarac iz neposredne blizine odlazi pored gola. U 59. minuti Blagojevića mijenja Enis Sadiković. Domaći su dominirali utakmicom. U 61. minuti Beganović dobro šutira, ali Delač sigurno intrveniše. U narednom napadu Okić je pucao pored gola.

Igrala se 63. minuta kada linijiski sudija Šehović nije svirao očigledan prekršaj Tiaga nad Delačom. U 74. minuti nesigurnog Hebibovića mijenja Amer Bekić. U 75. minuti Kokot isprobava svoj udarac iz daljine. Nije bio precizan. Bordo tim nije pokazao – ništa.

Rezultat se do kraja meča nije mijenjao. Ostalo je 1:0. Sudijska nadoknada je trajala 12 minuta. Ovo je je prva pobjeda Željezničara u derbiju nakon 2011. godine.

Plavi sada imaju 17, a Sarajevo 19 bodova.