ZDKZeničke prigradske škole bogatije za desetine novih knjiga autora dr. Semira Osmanagića

Zeničke prigradske škole bogatije za desetine novih knjiga autora dr. Semira Osmanagića

Nakon uspješne podjele donacija u škole i javne ustanove u Sarajevu i Visokom, na red su došle i škole u zeničkoj općini.

Koordinator vodiča Fondacije Ajdin Ahmetspahić  proveo 11. februar  dostavljajući donacije setova knjiga autora dr. Osmanagića područnim, prigradskim i seoskim školama u Općini Zenica.

Veliko zadovoljstvo pričinila je činjenica da su upravo ove škole bile i najzainteresovanije za dostavu novih knjiga budući da se biblioteke ne mogu pohvaliti velikom zbirkom knjiga, a učenici spremni da nauče nešto novo o drevnim bosanskim piramidama, arheologiji i uzbudljivim istraživačkim ekspedicijama.

U setu od 13 knjiga koje su donirane bili su slijedeći naslovi: “Sve piramide svijeta i Bosanska dolina piramida”, izdanja na Bosanskom, Engleskom, Njemačkom, Češkom jeziku, “Nova arheologija: megaliti i energija Planete”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku, “Neočekivane arheološke lokacije Izraela i Palestine”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku,   “Svijet Maja”, izdanja na Bosanskom i Engleskom jeziku, zatim knjiga “Ancient History from behind the Veil” te “Mystery of the Anasazi Civilization”, izdanje na Engleskom i Njemačkom jeziku.

Zanimljivu izjavu dala je bibliotekarka O.Š. Arnauti gospođa Muslić. Budući da je škola smještena na 10-ak km od centra grada i da je područna, ovu školu pohađa veliki broj učenika seoskih okolnih naselja do kojih stručna ili lekitriska literatura rijetko stiže. Pokazujući na skromnu zbirku u biblioteci navela je da je većina knjiga stara i po trideset godina, dakle publikacije iz bivše Jugoslavije, te da su do sada dobili samo jednu donaciju od Ministarstva obrazovanja, prije desetak godina, i tih nekoliko lektirskih naslova već je u lošem stanju.

“Ova, kao i svaka druga, donacija su nam dobrodošle kako bismo osvježili i bar malo proširili zbirku te vratili djecu u bibiloteke.”

Kazala je i da s modernom tehnologijom sve više djece, posebno starijih uzrasta, šestih i sedmih razreda, pokazuje manji interes za knjigama i da je to zabrinjavajuće. Uz veliku zahvalu na donaciji nada se da će knjige na stranim jezicima poslužiti u nastavi i predmetima engleskog i njemačkog, a naglasila je i da je sramota kako je mali broj naših sugrađana zainteresiran za pronalaske u Visokom, te najavila posjetu sa učenicima.

Ni ostale škole u prigradskim naseljima Babino, Stranjani, Tetovo i Pehare nisu bili ništa manje zahvalni i sretni što smo obogatili njihov mali fond knjiga, a djeca već pokazuju interes za čitanje o drevnim arheloškim lokalitetama i misterijama o kojima piše dr. Osmanagić u svojim izdanjima.

Pred kraj dana još je par gradskih škola stiglo primiti donaciju. To su škole “Musa Ćazim Ćatić” u centru grada kao i ispostava u Blatuši te Prva Gimnazija u Zenici, inače škola koju je pohađao i sam koordinator Ajdin. Tamo je naišao na sjajnu dobrodošlicu pa je nakon sastanka s bibliotekrakom, gospođom Indirom, kojoj je uručio donaciju, primljen i u kancelariju sadašnjeg direktora škole, gospodina Ilijasa Hodžića, inače profesora fizike.

On je pokazao veliki interes za projekat bosanskih piramida i rad dr.Osmanagića pa je pokazao želju za organizovanjem prezentacije u školi na kojoj bi pronalazač bosanskih piramida pričao o projektu u Visokom ali i svojim iskustvima iz ekspedicija i posjeta različitim dijelovima svijeta i interesantnim arheloškim nalazištima o kojima piše u svojim knjigama.

“Zaista bi bilo sjajno kada bismo uspjeli dogovoriti prezentaciju dr. Osmanagića u našoj školi i mislim da bi odziv na predavanje bio veliki. On je jako interesantan predavač i čovjek koji odlično spaja tradicionalno, akademsko i naučno s “alternativnim” i neistraženim detaljima naše prošlosti. Jako je bitno pitati se i istraživati o svemu što nas okružuje, a ne samo prihvatati ono što nam se “servira” kao fakt i činjenicu bez dubljeg preispitivanja, i to je upravo ono što i mi želimo da pokažemo našoj djeci.  Da ih ohrabrimo da preispituju sva “dogmatska” načela i principe koji se prihvataju kao zdravo za gotovo i ohrabrimo kritičko razmišljanje kod mladih.”

Direktor Hodžić je također, na poziv da posjeti Bosansku dolini piramida, izrazio želju i mogućnost dolaska čitave škole, s više od 500 učenika, na jednodnevni izlet u Visoko, Ravne tunele i Park nRavne 2 koji bi bio ujedno i edukativnog i zabavnog  karaktera.

Dostava knjiga na preostalih 26 adresa osnovnih i srednjih škola u Zenici i okolini se nastavlja.

Visoko.co.ba/Piramidasunca.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE